Türk-iş ve Hak-iş Sendikasının DHMİ'de örgütleme savaşı T.C. İçişleri Bakanlığı da skandal bir talimat yazısı da eklendi.

Hak-iş'e bağlı Öz Güven Sen sendikasının yetki aşamasında geldiği DHMİ de mevcut sendikanın üyelerin elinde tutmak için İçişleri Bakanlığa sığındı Bakanlık ise Türk-iş bağlı güvenlik iş sendikasının henüz içeriği bilmediğimiz yazı ile başvurup Hak-iş Öz güven -sen örgütlemenin önün kesmek için talimat istemiştir. Bakanlık yetkileri ise Hukuka aykırı bir şekilde sendikaya bir yazı yazmıştır.Ancak bu görüş ve talimat yazısı Anayasaya aykırı olduğu için bir hükmüm hukuken yoktur. Şöyle ki;

Türk-iş  ve Hak-iş Sendikasının DHMİ'de  örgütleme savaşı  T.C. İçişleri Bakanlığı da skandal bir talimat yazısı da eklendi.
  • 30 Ekim 2018, Salı 22:54

ANAYASA MADDE 51 – Çalışanlar ve işverenler, üyelerinin çalışma ilişkilerinde, ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için önceden izin almaksızın sendikalar ve üst kuruluşlar kurma, bunlara serbestçe üye olma ve üyelikten serbestçe çekilme haklarına sahiptir. Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da üyelikten ayrılmaya zorlanamaz. Sendika kurma hakkı ancak, millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlâk ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması sebepleriyle ve kanunla sınırlanabilir. Sendika kurma hakkının kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller kanunda gösterilir. 

 KANUNSUZ EMİR

 ANAYASA MADDE 137 – Kamu hizmetlerinde herhangi bir sıfat ve suretle çalışmakta olan kimse, üstünden aldığı emri, yönetmelik, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi, kanun veya Anayasa hükümlerine aykırı görürse, yerine getirmez.

Dolaysı ile bakanlığın talimat yazısının hukuken bir hükmüm  yoktur. Diğer bir husus ise Havalimanlarında yetkili olan TÜRK-İŞ Güvenlik-İş sendikası,yeni ihale dönemi yaklaşması ve HAK-İŞ ÖZ-GÜVEN-SEN Sendikasının yetki çalışmalarında bulunması sebebiyle İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğüne yetkisiz sendikanın özel güvenlik personelleri ile görüşmemesi için başvuruda bulundu İller İdaresi Genel Müdürlüğü, Güvenlik-İş Sendikasının başvurusuna cevap yazarak valiliklere gönderinmiş tır. 'Resmi yazıda Güvenlik İş Sendikası ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi DHMİ arasında özel güvenlik hizmetlerinin sağlanması amacıyla 15.01.2017-31.12.2018 tarihleri arasını kapsayan hizmet alımı sözleşmesi imzalandığı,söz konusu sözleşme çerçevesinde bahse konu sendikaya bağlı özel güvenlik görevlileri havalimanlarında güvenlik hizmeti sağlandığını bildirilmiştir.'' DHMİ HİZMET ALIM SÖZLEŞMESİNİ SENDİKAYLAMI YAPIYOR YOKSA ŞİRKETLEMİ? HİZMET ALIM SÖZLEŞMESİNİN YÜRÜTÜLMESİNDEKİ İCRAYI ŞİRKETMİ YAPIYOR YOKSA SENDİKAMI YAPIYOR? ÖZEL GÜVENLİK İŞÇİLERİ SENDİKAYAMI BAĞLI YOKSA HİZMET ALIMINI YAPAN ŞİRKETEMİ? DEVLETİMİZİN ÖNEMLİ BİR RESMİ KURUMUN TAM ARAŞTIRMADAN CEVAP YAZMASI AKILLARDA SORU İŞARETİ BIRAKIYOR?  Öte yanda Türk-iş sendikası sürekli Hak-iş sendikasının hükümete yakın ve torpil ile üyelik yaptığın söylemektedir ve sarı sendikacılık ile suçlamaktadır . Haberde paylaştığımız  Bu yazı bakıldığında Türk-iş Güvenlik-iş sarı sendikacılık yaptığın acık bir şekilde görülmektedir. Akla şu sorular gelmektedir. HAK-İŞ Konfederasyonu bu yazı yasan hakkında gerekli yasal işlemlerin başladığın aldığımız bilgiler arasındadır

1-Çalışanları maaşları sendika onayı ilemi   düşürüldü

2-Sendikanın açtığı davalarda bilerekmi tazminatları düşük çıktı ?

3-Akdeniz özel güvenlik şirketin DHMİ Özel güvenlik görevlileri maaşların eksik ödemesin yapıldığın sendika bildiği halde neden ilgili makamlara bildirmedi kimin ne faydası vardı ?

4-Sendika ile şirket neden birlik içinden ? Neden şirket yetkileri Hak-iş  örgütlemeye karşı çıkıyorlar ?

Tüm bu soruların cevap üyelerin sorgulaması gereke kirli işler içinde olan sendikalarda uzak durmalara daha iyi olacağının tavsiye etmekteyiz.

Abdurrahman KONYAR

İş ve Sosyal Güvenli Hesap Bilirkişi

Özel Güvenlik Hakları

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık