Maaşını ödemeyen İşçileri için Örnek dilekçe

Birçok işveren ne yazık ki çalışanlarının emeği olan maaşlarını ödemiyorlar. Böylesi zalim insanlıkta nasibini almayan kişilerin mutlaka çalışanlar da ilgili kurumlara şikâyet etmeli. 4857 sayılı İş Kanunun 32 ve 34 üncü maddeleri uyarınca ücretin en geç ayda bir ödenmesi gerekir. İş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi ile bu ödeme süresi bir haftaya kadar indirilebilir. Borçlar kanunu 407 Maddesi Çalıştırılan işçilerin ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkaktan o ay içinde ödenenlerin emretmektedir. Öte yandan ücret alacaklarında zamanaşımı süresi 5 yıldır. Bir diğer konu ise Ücret, fazla mesai gibi işçilik alacaklarını zamanında alamayan, eksik alan, iş yerinde iş sağlığı güvenliğine uymayan işyerlerini ALO 170- BİMER ve CİMER şikâyet edin tüm şikâyetlerinizi taşeron firmada çalışıyorsanız taşeron firmayı da şikâyet edin şikâyet etiğinizde her zaman deyin ki ben iş yerini inceleme ve teftiş talebim ediyorum. Not Hak alınmaz verilir. Şikâyet etmeden işyeri düzelmez. Asla istifa etmeyin yasal haklarınız için bizle iletişime geçiniz

Maaşını ödemeyen İşçileri için Örnek dilekçe
  • 11 Nisan 2018, Çarşamba 18:28

                           .............................…………………A.Ş

 

 

Konu      : Maaaş ödemesi

Tarih         : …/…:2018

           

 Ben şirketinizde   /…../  201…. tarihinden beri  alt işveren olan ……………….…… şirketinde ….. TL Maaşa ile   çalışmaktayım. Alt işveren emeğim karşılığı olan ………….TL maaşımı taarfıma  ödememiştir. Ödemediği için ise sizde talep etmek zorumluğu doğmuştur.Şöyle ki:

İş Kanun 2 .ve 36 Maddesi, Borçlar Kanunu Yargıtay kararları, asıl işveren -alt işveren yönetmeliği gereğince, asıl işveren işçilerin çalışma dönemimdeki tüm hak ve alacaklarımdan sorumludur. Bu sorumluktan kaçınamaz. Yasanın emredici hükmü böyledir.Kaldı ki sgk kanunu gereğince alt işveren çaşışanları sgk eksik veya ödememesi durumda çalışanların sgk primleri,aslı işverende tahsili yapmaktadı

 

Sonuc ve talep :  Yukarda izah etiğim yasal mevzuata gereğince ödmeyen   2018 ayının ……TL  maaşımı tarafıma ödenmesini talep ediyorum. Aksi durumda asıl işveren ile alt işverenin bu haksız uygulamaları ve diğer işlemlerinin incelemesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına, aksız kazanç sağladığınız için Maliye Bakanlığına, Vergi Kanunu muhalefet edildiği için Cumhuriyet Başsavcılığına ihbar ve şikâyette bulunacağımı ihtaren bildiriyorum.

                                                                                                     İsim soy ad 

Yazırlayan

         Abdurrahman KONYAR

İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku & Bilirkişilik

 Tazminat ve iş kazları ile  ilgili haklarınız için bizler iletişime geçin 

 

    www.facebook.com/ozelguvenlikhaklari.org

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık