özel güvenlik hakları özel güvenlik haberleri özel güvenlik sınav sonuçlar işçi hakları iş hukuku İŞ avukatı,işçi davları ,güvenlik-iş sendikası,öz-iş sendikası,hak-iş,türk-iş

Bu makale 14 Haziran 2016 14:29:30 Tarihinde eklenmiştir. 8160 Defa Okundu.

İŞÇİNİN HAKLI FESİH ARASINDAKİ ÖNEMLİ FARKLAR

işçi ile işveren arasında geçen ve bir tarafın hizmet yapması diğer tarafın ise hizmet karşılığı para ödeme vaadine dayalı olan bağımlılık esasına dayalı bir sözleşme çeşididir. Taraflar

sözleşme imzaladıktan sonra geleceğe dayalı olarak birbirlerine söz vermektedirler. Bu durumunda her iki taraf, geleceğe dayalı olarak bir çok sorumluluk ve yükümlülük altına girmektedirler. İşçi, verdiği sözleri ve edimleri  bazen ya da sürekli yerine getirememekte, bazı durumlarda da işveren, verdiği söz ve vaatlerini yerine getirememektedir. İşçinin haklı nedenleri olduğu takdirde, hizmet akdini ihbar önel sürelerine uyulmaksızın derhal feshetme hakkına sahiptir. İş Kanunu 24/2 maddesi uyarınca işverenin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri başlıklı fıkrada hangi hallerde işçinin hizmet akdini  tek taraflı olarak feshedeceği tek tek belirtilmiştir.

            Hizmet akdinin işveren tarafından haklı nedenlerle fesih durumunu da İş Kanunu 25/2 maddesinde belirtilmiştir. Ayrıca 4857 sayılı İş Kanunu ile iş güvencesi hükümleri yürürlüğe girdikten sonra geçerli nedenle fesih kavramı ortaya çıkmıştır. Kanun koyucu,  İş Kanunu 17-21  maddeleri arasında geçerli fesih hükümlerini düzenlemiştir.  İşverenin haklı nedenle feshi ile geçerli nedenle feshi arasında ne fark vardır?

            *Öncelikle işverenin,  işçiyi haklı nedenle feshinde işçi, feshe bağlı olan alacakları yani kıdem ve ihbar tazminatını hak edemez ve alamaz. Fakat işverenin, işçiyi geçerli nedenle feshinde işçi, kıdem ve ihbar tazminatını almayı hak eder ve alır.

            *Haklı fesih ile geçerli fesih arasında usul yönünden farklılık bulunmaktadır. İşveren, geçerli fesih sebebini yazılı olarak açık ve kesin şekilde işçiye bildirmesi gerekirken işverenin haklı nedenle feshinde işveren bu usulü uygulamak zorunda değildir. 

            *İşverenin, haklı ve geçerli nedenle fesihlerinde işçinin, işverene işe iade davası açma hakkında, işçinin bir aylık hak düşümü süresi bulunmaktadır. Haklı nedenle fesihlerde fesih tarihinden bir aylık süre içerinde işe iade davası açılması gerekirken , geçerli nedenle fesihlerde işçinin fesih ihbar önelini tebliğ aldığı tarihten itibaren bir aylık süre içerisinde işe iade davası açılabilecektir.

            *İşverenin geçerli feshindeki dayandığı konu ve  işçinin yapmış olduğu davranışlar, işverenin haklı fesihteki işçinin davranışlara göre  daha hafif niteliktedir. Örnek olarak, işçinin performans nedeniyle işten çıkarılması geçerli fesih nedeni iken, işçinin, işyerinde usülsüz şekilde şahsi  menfaat temin etmesi haklı nedendir. Güvenliğin görevi sırasında   uyuması bir kere olmuşsa geçerli nedenle fesih nedeni  iken uyarılara rağmen güvenlik görevlisinin  birden fazla uyuması olayı haklı nedenle fesih sebebidir.

            *İşverenin haklı feshinde,  İş Kanunu 26. Maddesinde belirtilen sürelere göre fesih yapılabileceğini belirtmiştir ve yasada feshin süresi kesin olarak belirlenmiştir.  Geçerli fesihte ise işverenin makul süre içerisinde fesih hakkını kullanacağını belirtmiştir ve kesin bir süre belirtilmemiştir.

            Görüleceği üzere işverenin haklı nedenle feshi ile geçerli nedenle feshi arasında ciddi ve önemli olan ayrıntılar bulunmaktadır. Bu sebeple, işveren tarafından yapılan fesihlerde öncelikle işverenin, işçiyi haklı nedenle mi, yoksa geçerli nedenle mi  iş akdini feshettiğini tespit etmek gerekir.  Bu tespiti yaptıktan sonra  işçi-işveren arasındaki uyuşmazlığı daha kolay çözümlememiz söz konusu olacaktır. Hakkkınızı arayınız, hayatınız boyunca mağdur olmayınız. Saygılar

Yorum Yap Toplam : 2 Yorum
 • Özlem Mert Erdemir
  Özlem Mert Erdemir , 30 Mart 2017 16:07:14
  15 aydır güvenlik olarak çalıştığım işyerinden işveren farklı bir projeye vermek istedi beni verdiği proje çalıştığım projeye göre çok uzak kabul etmediğim takdirde eski proje de çalışmayacağımi söyledi bende tazminat hakları mi talep ettim 3 gün müddet verdi bende bu süre içerisinde zor durumda kalmamak için hak Kim olan yıllık iznimi kullandım bu isyerinde zaten 15 aydır sigortalı çalıştığım halde 2000 lira civarı maaş aldığım halde sigortam asgari ücretten yatıyor bankaya asgari ücret yatırılıyor gerisi ni elden veriyorlardı tüm hakları mi alabilirmiyim ne yapmaliyim
 • oral aksoy
  oral aksoy , 19 Mart 2017 11:39:06
  Selam beyefedi konuyu tam olarak net anlatayım çünkü gerçekten haksızlık değil mi ? Çalıştığım proje ile şirketim arasında yeni bir anlaşma yapılmış ve bizim haberimiz daha yeni oldu. Normalde projemle çalıştığım firma arasındaki sözleşme bu ay sona eriyordu fakat patronlar yani firma sahipleri geldiler ve yenilediler. Yeniliğe görede bizim buradan çıkarılacağımız ve farklı bir projeye gönderileceğimiz söylendi. Arkadaşların birisi kabul etti öbürü patrona ters cevap verdi ve kovuldu. Ben burada devam etmek istiyorum. Bana yazılı bir proje sunmadılar ve telefondan bir kaç proje gösterdiler. Projede çalışma maaşı ve koşulları neredeyse aynı ama burası bana yakın ve burayı seviyorum. Şirket beni buradan çıkarabilir ve başka yere yollayabilir mi ? Şimdiye kadar sadece işe başlarken iş sözleşmesi imzaladım. Ondada belirli bi sürem yoktu ve çokda incelemedim.Benim rızam olmadan beni buradan başka yere gönderebilirler mi? ve proje ile şirketin yeni anlaşması komple kadro değişikliği olduğu halde geçersiz nedenlerden dolayıda olsa benim yerim değişir mi ? 23\'üne kadar musade ettiler sonra başka yer seçin dediler.
  Beğen · Yanıtla · Az önce

HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
3°C / 0°C
Durum
Kar Yağışlı
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:20
Güneş
07:47
Öğle
13:25
İkindi
16:20
Akşam
18:51
Yatsı
20:11
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz. ?

Kapat