özel güvenlik hakları özel güvenlik haberleri özel güvenlik sınav sonuçlar işçi hakları iş hukuku İŞ avukatı,işçi davları ,güvenlik-iş sendikası,öz-iş sendikası,hak-iş,türk-iş

Bu makale 15 Nisan 2016 13:21:19 Tarihinde eklenmiştir. 9827 Defa Okundu.

İşçini rızası olamadan başka bir yere göndermez

İşçini rızası olamadan başka bir yere göndermez ve maaşında düşürüm yapamaz çalışanlar kesinlikle belge imzalamasınlar ve yasal haklarını araştırsınlar

İş Kanununa baktığımızda bu konunun çalışma koşullarında değişikliği düzenleyen 22. maddesinde yer aldığını görüyoruz. Buna göre; “İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz.

İŞÇİ İÇİN ÖRNEK İHTARNAME VEYA DİLEKÇE

Tarafınızca hukuka aykırı bir şekilde beni başka bir yere göndermek istemektesiniz ancak iş kanunu 22 maddesi gereğince yapılan bu esaslı değişikliği benim rızamı aramaktadır ancak tarafımca bu değişikliği kabul etmiyorum .

Nitekim Yargıtay 9 hukuk dairesinin verdiği ÖZET le karı İşçinin il sınırları içinde veya dışında başka bir işyerinde çalıştırılacağını öngören sözleşme hükmü geçerlidir. Ancak, bu yetkinin işveren tarafından dürüstlük kuralına uygun olarak kullanılması gerekir. Y.9.HD. E: 2009/20411 K: 2010/14372 T: 24.05.2010 DAVA: Davacı, iş sözleşmesinin geçerli neden olmadan feshedildiğini belirterek feshin geçersizliğine ve işe iadesine karar verilmesi istemiştir. Gereken Yargıtay karaları gerek iş kanunu betliği gibi ben yapılan yer değişikliği dürüstlük kuralına uygun olarak yapılmadığı için eski görev yerimin iadesini yapılmasını talep ediyorum aksine yasal yolara başvuracağımı bildirimi 

İŞÇİNİ RIZASI OLAMADAN BAŞKA BİR YERE GÖNDERMEZ

Çalışma koşullarında değişiklik ve iş sözleşmesinin feshi

MADDE 22. - İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz. İşçi değişiklik önerisini bu süre içinde kabul etmezse, işveren değişikliğin geçerli bir nedene dayandığını veya fesih için başka bir geçerli nedenin bulunduğunu yazılı olarak açıklamak ve bildirim süresine uymak suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir. İşçi bu durumda 17 ila 21 inci madde hükümlerine göre dava açabilir.

Taraflar aralarında anlaşarak çalışma koşullarını her zaman değiştirebilir. Çalışma koşullarında değişiklik geçmişe etkili olarak yürürlüğe konulamaz.

İletişim 552 444 04 04

Yorum Yap Toplam : 3 Yorum
 • Oktay Mutlu
  Oktay Mutlu , 04 Aralık 2018 22:59:48
  Merhabalar benim bir sorum olacak birkaç avukatlar konuştum ama net bir yanıt alamadim; ben bir taşeron firmada ogg olarak çalışıyorum 2014 yılında bu firma beni bir otel projesine yönlendirdi 2018 ocak ayına kadar burda görev yaptım daha sonra herhangi bir sebep belirtilmeden proje değişikliği verdiler ve yeni bir proje bulana kadar arada 16 gün geçti ve bu 16 günün bana ne parası nede sigortası ödendi daha snra buldukları projede 2018 ocaktan 2018 kasima kadar çalıştım ve yine herhangi sebep göstermeden yine proje değişikliği verdiler ve 1 tane proje önerdiler bende uzak olduğu için gitmek istemedim ve bu sürede de yine maaş ve sigorta odemesi yapilmadığı gibi herhangi bir şeye imza vs attirmadilar herhangi beyan da yapmadılar bununla alakali ne yapabilirim mahkeme yoluna gitsem kazanirmiyim yardimci olursaniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 • oral aksoy
  oral aksoy , 19 Mart 2017 11:35:28
  Selam. Çalıştığım proje ile şirketim arasında yeni bir anlaşma yapılmış ve bizim haberimiz daha yeni oldu. Normalde projemle çalıştığım firma arasındaki sözleşme bu ay sona eriyordu fakat patronlar yani firma sahipleri geldiler ve yenilediler. Yeniliğe görede bizim buradan çıkarılacağımız ve farklı bir projeye gönderileceğimiz söylendi. Arkadaşların birisi kabul etti öbürü patrona ters cevap verdi ve kovuldu. Ben burada devam etmek istiyorum. Bana yazılı bir proje sunmadılar ve telefondan bir kaç proje gösterdiler. Projede çalışma maaşı ve koşulları neredeyse aynı ama burası bana yakın ve burayı seviyorum. Şirket beni buradan çıkarabilir ve başka yere yollayabilir mi ? Şimdiye kadar sadece işe başlarken iş sözleşmesi imzaladım. Ondada belirli bi sürem yoktu ve çokda incelemedim.Benim rızam olmadan beni buradan başka yere gönderebilirler mi? ve proje ile şirketin yeni anlaşması komple kadro değişikliği olduğu halde geçersiz nedenlerden dolayıda olsa benim yerim değişir mi ?
 • Özel güvenlik
  Özel güvenlik , 17 Eylül 2016 16:54:44
  Bize sürekli kendi çıkarlarına göre olan şeylere imza attırıyolar attımız şeylerin bildirimlerini de sonra bildiriyorlar imza atmayıncada baskı kuruyorlar işten çıkardıkları kişilerde işten çıkış sebebinede ahlaksız. sebeblerden ötürü deyip insanların iş sizlik maaşını almalarını engele yip ve başka işe girmelerini de engelliyorlar mahkemede de yalancı şahit kullanıyorlar maalesef bunu yapanlarda bizim çalışma arkadaşlarımız ve daha acısı ahl de bulan tav güvenlik tır.

HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
3°C / 0°C
Durum
Kar Yağışlı
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:20
Güneş
07:47
Öğle
13:25
İkindi
16:20
Akşam
18:51
Yatsı
20:11
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz. ?

Kapat