özel güvenlik hakları  özel güvenlik haberleri  özel güvenlik sınav sonuçlar işçi hakları  iş hukuku  İŞ avukatı,işçi davları ,güvenlik-iş sendikası,öz-iş sendikası,hak-iş,türk-iş

Bu haber 07 Ocak 2019 23:07:26 Tarihinde eklenmiştir. 470 Defa Okundu.

Özel Güvenlik var ama ‘göstermelik’

Üniversiteler her yıl yüz binlerce lira harcamalarına karşın güvenliği sağlayamıyor.

Özel Güvenlik var ama ‘göstermelik’

Çankaya Üniversitesi’nde genç akademisyen Ceren Damar’ın silahla katledilmesinin ardından üniversitelerdeki güvenlik açıkları dikkat çekti. Kampus girişlerinde güvenlik cihazları olmasına karşın çalışmaması, çalışsa bile üniversitelere sokulan silahlara engel olamaması özel güvenliklere yönelik soru işaretlerini de beraberinde getirdi. YÖK ile İçişleri Bakanlığı yükseköğretim kurumlarının güvenliğine ilişkin ortak komisyon kurma kararı aldı. Üniversitelerin kampus güvenliklerini sağlayamaması tartışması büyüyor. Nisan 2018’de Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde 4 akademisyenin silahlı saldırıda yaşamını yitirmesi ile büyüyen tartışmalar unutulsa da son olarak Çankaya Üniversitesi’nde 27 yaşındaki genç araştırma görevlisinin bir öğrenci tarafından tabanca ve bıçakla canice katledilmesi sonrası akademideki ‘güvenlik açıkları’ yeniden gündeme geldi.

Aramak zorundalar

Üniversitelerdeki özel güvenlik birimleri kampus içi etkinliklerde ‘düzeni’ sağlamakla görevli. Ancak kanuna göre “Koruma ve güvenliğini sağladıkları alanlara girmek isteyenleri X-ray cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirmek” ile sorumlu olsalar da öğrencilerinin tecrübeleri aksini söylüyor. Öğrenciler, devlet ve vakıf üniversitelerinde farklı güvenlik uygulamalarının yapıldığını, devlet üniversitelerinde kampus çevrelerinde polis olmasına karşın ‘odak noktanın’ farklı olduğunu belirtiyorlar. Vakıf üniversitelerinde ise güvenlik uygulamalarının yapılmadığı aktarılıyor. Damar’ın katledildiği Çankaya Üniversitesi’nde 10 bine yakın öğrenci olmasına karşın biri şube müdürü, biri şef, 16’sı güvenlik görevlisi olmak üzere sadece 18 personelin olması saldırı günü yaşananların engellenemediğini ve kampuse nasıl silah sokulabildiğini de gözler önüne serdi.

Devlette farklı, vakıfta farklı

Öğrencilerin aktardığına göre Ankara’daki devlet üniversitelerinde hem memur, hem de sözleşme ile istihdam edilmiş özel güvenlik görevlileri çalıştırılıyor. Sözleşmeli özel güvenlikler ‘iş güvenliği’ tehditleri ile öğrencilerle karşı karşıya getirilmekten çekiniyor. Ama dikkat çeken, üniversitelere birçok silah sokulabilmesine karşın bunların görmezden gelinmesi. Son yıllarda kimlik denetimlerinin arttırıldığını belirten öğrenciler, güvenliğin kullandığı dedektörlerin çalışmadığını savundu. Ayrıca öğrenciler, kampus girişlerindeki arama ve müdahale uygulamalarının da “terörle mücadele” konsepti kapsamında yapıldığını bir çok olayda hem polis hem de kampus güvenliğinin yaşananlara seyirci kaldığını anlattı. Vakıf üniversitelerindeki öğrenciler ise kampus girişlerinde X-Ray cihazları bulunduğunu, kimlik kontrollerinin kampus girişlerinde uygulanmadığını, kendilerinin “müşteri” olarak görüldüklerini ve güvenlik tedbirlerinin ‘göstermelik’ olarak uygulandığını aktardı

Yorum Yap
ÖGG HABERLERİ
Yaralı Martıya Güvenlik Görevlileri Sahip Çıktı
Yaralı Martıya Güvenlik Görevlileri Sahip Çıktı
Samsun'da yaralı martı güvenlik görevlisi kulübesinin bahçesine düştü
Poligon İzmir açıldı
Poligon İzmir açıldı
Yüksek Standart Koruma ve Güvenlik eğitimlerinin verileceği, Ege'nin en büyük atış poligonunun yer aldığı 'Poligon İzmir', İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde hizmete girdi. 30 dönümlük kampus alanına kurulu modern tesiste temel silah bilgisi ve atış, önemli kişileri koruma, hassas tesislerin korunması, güvenlik sistemleri ve teknolojik güvenlik cihazları gibi çok sayıda eğitim verilecek. Atış sporuna merak duyan aileler de tesisten günübirlik faydalanabilecek.
Maçka Parkı'nda
Maçka Parkı'nda
MAÇKA Parkı'nda kıyafeti nedeniyle çıkan tartışmada özel güvenlik görevlisi Savaş İlter ile Çağla Köse'nin "hakaret" suçundan karşılıklı müşteki sanık oldukları davaya devam edildi. Mahkemeye ulaşan...
Alarm doğrulama sistemiyle asılsız ihbarlara son
Alarm doğrulama sistemiyle asılsız ihbarlara son
Prosegur Görüntülü Hareket Dedektörü ile video kayıt imkanı geldi Konu hakında firmada yapılan acıklama yapıldı
Türkiye'deki Loomis'teki kötü koşullar ve taciz protesto fırtınalarına neden oldu
Türkiye'deki Loomis'teki kötü koşullar ve taciz protesto fırtınalarına neden oldu
Türkiye'deki koruma şirketi Loomis çalışanları, sendikalaşmaya katılmayı tercih edenlerin kötü koşullara ve tacize uğradıklarını uyarıyor. İsveç Ulaştırma İşçileri Sendikası raporlar konusunda ciddi ve uluslararası bir birlik aracılığıyla, Uni aracılığıyla İsveç'teki şirkete duyduğu endişeyi dile getirdi.
52 bin Özel güvenlik işçilerine 15 milyon liralık ücreti ödendi
52 bin Özel güvenlik işçilerine 15 milyon liralık ücreti ödendi
İş müfettişlerinin özel güvenlik şirketlerine yaptığı denetimler sonucu 52 bin 243 işçiye, işverenleri tarafından ödenmeyen 15 milyon 734 bin 642 lira 95 kuruş tutarındaki ücreti ödendi. Bunun yarıya yakını vergi ve prim olarak kesildi.
İki kişinin kaybolmasıyla ilgili bir güvenlik görevlisi gözaltına alındı
İki kişinin kaybolmasıyla ilgili bir güvenlik görevlisi gözaltına alındı
Isparta'da 2017 yılında Zehra Çaycı (23) ve Korhan Taştekin'in kaybolmasıyla ilgili, kamu kurumunda güvenlik görevlisi A.U. gözaltına alındı. Olayla ilgili daha önce de 1 kişi tutuklanmıştı
Eskişehir'deki FETÖ/PDY özel güvenlik davasında karar
Eskişehir'deki FETÖ/PDY özel güvenlik davasında karar
Eskişehir'de FETÖ/PDY üyesi oldukları iddiasıyla haklarında dava açılan 17 tutuksuz sanıktan 4'üne 2 yıl 1'er ay hapis cezası verildi.
Hasta yakını, güvenlik görevlisini bıçakladı
Hasta yakını, güvenlik görevlisini bıçakladı
Kayseri'de hastanede doğum yapan annesini ziyaret saati dışında görmek isteyen Ekrem Ş. (23), buna izin vermediği için tartıştığı güvenlik görevlisi Mahmut Temur'u (34) bacağından bıçaklayarak yaraladı.
Özel güvenlik eğitimi etkinliğine katıldı
Özel güvenlik eğitimi etkinliğine katıldı
Kilis 7 Aralık Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu (SBMYO) öğrencileri özel güvenlik eğitimi etkinliğine katıldı.
İşsiz kalan güvenlikçi, ilanla iş arıyor
İşsiz kalan güvenlikçi, ilanla iş arıyor
Samsun'da günübirlik olarak çalıştığı inşaatın tamamlanmasıyla işsiz kalan Mehmet Duman (23), üzerinde özel güvenlik sertifikasının yer aldığı 'iş aranıyor' yazılı ilanı otobüs duraklarına yapıştırarak iş arıyor.
Polis iş yeri Özel güvenlik görevlisini vurdu
Polis iş yeri Özel güvenlik görevlisini vurdu
Fatih'te bir iş yerine gelen polis, tartıştığı iş yeri güvenlik görevlisini silahla bacağından vurdu.

HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
3°C / 0°C
Durum
Kar Yağışlı
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:31
Güneş
06:58
Öğle
13:18
İkindi
16:42
Akşam
19:26
Yatsı
20:46
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz. ?

Kapat