özel güvenlik hakları  özel güvenlik haberleri  özel güvenlik sınav sonuçlar işçi hakları  iş hukuku  İŞ avukatı,işçi davları ,güvenlik-iş sendikası,öz-iş sendikası,hak-iş,türk-iş

Bu haber 03 Ocak 2019 21:50:36 Tarihinde eklenmiştir. 223 Defa Okundu.

Market Yöneticileri: 25 Kuruşa Satılan Poşetlerden Biz Kar Etmiyoruz

Balıkesir'in Bahçelievler Mahallesi'nde bir market zincirinde genel müdürlük görevini yürüten yetkili, 25 kuruşa satılan poşetlerden marketlerin karının bulunmadığını söyledi.

Market Yöneticileri: 25 Kuruşa Satılan Poşetlerden Biz Kar Etmiyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının naylon poşet uygulamasına vatandaşlardan destek geldi. Balıkesir'in Bahçelievler Mahallesi'nde bulunan Marketler zincirinde alışveriş yapan vatandaşlar ücretli poşet uygulamasını destekledi. Markette yaptıkları alışveriş sonrasında alışveriş poşetleri için 0,25 TL ödeyen vatandaşlar çevrenin korunması için uygulamanın şart olduğunu belirtti. Market zincirinin genel müdürü de uygulamayı doğru bulduklarını ifade ederek, satışı yapılan naylon poşetlerden marketlerin karının bulunmadığını açıkladı.

25 KURUŞUN 15 KURUŞU DEVLETE

Balıkesir'in Bahçelievler Mahallesi'nde bulunan Zincir marketlerin Genel Müdürü Bedri Uras ücretli poşet uygulamasının vatandaşlar tarafından desteklendiğini açıkladı. Genel Müdür Uras uygulama ile poşet kullanımının azaltılmasının amaçlandığını belirterek müşterilerden aldıkları 0,25 TL'sinin 0,15 TL'sinin bakanlığa aktarıldığını bildirdi. Ücretli poşet uygulamasının çevre için önemli olduğunu belirten Market Genel Müdürü Bedri Uras yaptığı açıklamada, "Buradaki esas amaç plastik tüketiminin azaltılması. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının almış olduğu, yasa çerçevesinde çıkarmış olduğu kanunu biz destekliyoruz tabi ki. Dünya ve ülke hepimizin. Bunları kirletmek demek geleceği kirletmek demek. O açıdan poşetlerin mümkün olduğu kadar tüketiminde bir düşüş olması çevreye büyük katkı sağlayacak. Aşağı yukarı Türkiye'nin 44-45 milyar poşet tüketimi söz konusu. Bu kişi başına 444 adet yılda. Bu bizim için de çok ciddi bir rakam. Ne kadar çok az poşet tüketilirse çevreye o kadar katkı sağlanmış oluyor." dedi.

"MARKETLER İÇİN HERHANGİ BİR KARLILIK SÖZ KONUSU DEĞİL"

Parayla satılan poşetlerden marketlerin kar etmediğini söyleyen Uras, "Müşterilerimizden tabi ki genelde bazı tepkiler alınabiliyor ama çoğu müşterilerimiz bu konuda çok duyarlı ve destekliyorlar. Gelen tepkilerde şu var; tabi ki 'bu poşetlere niye ücret alınıyor?' 'bu ücret neyin karşılığında alınıyor?' 'kar mı ediliyor?' gibi tepkiler olabiliyor. Tabi ki diğer yerlerden aldığımız duyumlar da bu şekilde. Fakat burada şunu yapmak lazım; burada ödenen ücretin 15 kuruşu tamamıyla beyan edilip yatırılıyor çevreye katkı için. Yani burada marketler için herhangi bir karlılık söz konusu değil aslında. Bir de şu var; bez torba kullanımını, file kullanımını artırabilmek, bir daha ki alışverişinde tekrar yanında getirmesi gereken çantayı getirdiği zaman ki o konuda duyarlı olan müşterimiz çok fazla var. Sonuçta hepimiz bir şekilde alışacağız. Dünyanın bütün ülkesinde poşetler ya hiç kullanılmıyor ya da ücretli" diye konuştu.

VATANDAŞLAR UYGULAMAYI DESTEKLİYOR

Market müşterilerinden Nurhan Gülbaş uygulamaya destek verdiğini belirterek, "Poşetlerle ilgili; özellikle bunun ücrete tabi olması aslında gerek çevremiz açısından, gerek yaşam kalitemiz açısından olmalı. Çünkü bunların da gerek maliyet açısından düşünürsek işletmeye, gerek de çevre açısından çok faydalı olacağını düşünüyorum. Poşetlere ücret uygulamasının kendi açımdan iyi olacağını düşünüyorum" ifadesini kullandı.

Market müşterisi öğretmen Emin Tatlı da uygulamanın çevre kirliliğini önleme açısından önemli yere sahip olduğunu ifade ederek, "Devletimiz yeni yıldan itibaren plastik poşetlerle ilgili kampanya başlattı ya da uygulama başlattı. Bildiğimiz kadarıyla artık ücretli plastik poşetler. Tabi bunda amaç çevreye karşı duyarlı olma amacı taşıyor. Biliyorsunuz ki doğada çözümlemesi yılları buluyor. Desteklediğim kampanya. Poşetlerin çevreye verdiği zararı göz önünde bulundurduğumuzda, bunları daha az kullanmamız özellikle çevrenin korunması açısından çok iyi olacağı kanaatindeyim. Ben de marketin farklı bir çanta uygulamasını görerek, bunu alarak bu şekilde artık bu şekilde plastik poşetlere veda etmeyi düşündüm. Onun için tüm insanlarımızı bu kampanyaya destek vermeye çağırıyorum" dedi.

"PAZAR ÇANTASI VE FİLE KULLANIMINA GERİ DÖNÜŞ OLUR"

67 yaşındaki market müşterisi Yüksel Gülenç de uygulama ile pazar çantası ve file kullanımına dönüşün yaşanacağını belirterek, "Vallahi hiç bilemiyorum ki büyüklerimiz öyle münasip görmüşler, öyle olmuş. İnşallah iyi olur hakkında. Daha önceden tabi kendimizin pazar çantası olurdu, filemiz olurdu. Onları kullanırdık" dedi.

Poşet kullanımının azaltılmasının çevre açısından önemli olduğunu vurgulayan market müşterisi Lütfiye Bökeoğlu da, "Ücretli poşet uygulamasını ben iyi buluyorum. Bence iyi bir şey. Eskiye dönüş yaşanacak diye düşünüyorum. Ben çok eskiyi bilmiyorum ama annemlerin zamanını biliyorum fileler, pazar çantaları vardı, onları hatırlıyorum. Biz çocuktuk iyi kötü hatırlıyorum. Bence güzel bir uygulama" ifadelerini kullandı.

Yorum Yap
EKONOMİ
Market reyonlarına
Market reyonlarına "yöresel ürün" düzenlemesi
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Perakende Yasası çalışmalarına ilişkin, "Marketler genelde kendi markalarıyla üretim yaptırıp satıyorlar. Buna bir sınırlama getirip, diğer üreticilerin de bu marketlerde yer almasını zorunlu kılacağız." dedi
E-Devlet'ten risk merkezi raporu alma, kredi limit ve borç bilgileri öğrenme işlemleri başladı
E-Devlet'ten risk merkezi raporu alma, kredi limit ve borç bilgileri öğrenme işlemleri başladı
Risk merkezi raporu alma işlemlerinin e-Devlet Kapısı’na taşınmasının ardından binlerce kişi sorgulamanın nasıl yapılacağını araştırmaya başladı. 15 Mart 2019 Cuma günü erişime açılan sistem ile birlikte artık dileyen kişi ayda bir kez risk merkezi raporu alabilecek. Çek bilgisi, kredi limit ve borç bilgileri gibi detayların görüntülenebildiği sistemin e-Devlet'e taşınmasıyla birlikte bir kamu hizmet daha elektronik ortama geçiş yapmış oldu.
Ücretli poşetten sonra sıra onlara geliyor
Ücretli poşetten sonra sıra onlara geliyor
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "İnşallah 2021 yılında depozito uygulamasına geçeceğiz. Depozito uygulamasıyla birlikte eskiden gidip şişeleri verip, gofret alırdık, yine aynı süreci işleteceğiz. Plastik poşetlerde yüzde 70 azalma gördük" dedi.
Kıdem tazminatı vergi iadesi nasıl alınır?
Kıdem tazminatı vergi iadesi nasıl alınır?
Son günlerin en çok merak edilen konularının başında kıdem tazminatı vergi iadeleri geliyor. Kıdem tazminatında kesilen gelir vergisi iadelerinin nasıl alınacağı başvuruların nasıl yapılacağı vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Kıdem tazminatı vergi iadesi başvuruları nasıl yapılır? 2019 vergi iadesi nasıl alınır? Kıdem tazminatı hesaplama ve merak edilen her şey haberimizde...
Geçen sene kredi kartı sayısı yüzde 6 arttı: 66.3 milyon
Geçen sene kredi kartı sayısı yüzde 6 arttı: 66.3 milyon
Kartlı ödeme tutarı 2018 yılında yüzde 21 artışla 817 milyar liraya ulaştı.
Giyim devi Collezione konkordato istedi
Giyim devi Collezione konkordato istedi
120 mağazası bulunan Türkiye'nin önde gelen giyim markalarından Collezione konkordato için mahkemeye başvurdu. Şirkete üç ay mühlet verildi.
2018'İN VERGİ REKORTMENİ İŞÇİLER   OLDU
2018'İN VERGİ REKORTMENİ İŞÇİLER OLDU
Vergi uzmanı Bingöl: 2018'in vergi rekortmeni vatandaş oldu
Çalışana Torba Yasadan 2 Müjde Geliyor.
Çalışana Torba Yasadan 2 Müjde Geliyor.
Meclis gündemindeki iki torba kanun çalışanlar için iki önemli düzenleme içeriyor. Bunlar hayata geçtiğinde işsizlik sigortasından yararlanma kriterleri esnetilmiş olacak. Bunun yanında işten ayrılırken aldığı tazminattan fazla gelir vergisi kesilenlere de mahkemeye gitmeden vergi iadesi alınması mümkün hale gelecek.
Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın'dan kredi açıklaması
Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın'dan kredi açıklaması
Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, konuk olduğu canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Aydın kart borcu olanların nasıl kredi alacağına açıklık getirdi.
Market Yöneticileri: 25 Kuruşa Satılan Poşetlerden Biz Kar Etmiyoruz
Market Yöneticileri: 25 Kuruşa Satılan Poşetlerden Biz Kar Etmiyoruz
Balıkesir'in Bahçelievler Mahallesi'nde bir market zincirinde genel müdürlük görevini yürüten yetkili, 25 kuruşa satılan poşetlerden marketlerin karının bulunmadığını söyledi.
Osmangazi Köprüsü’ne büyük zam
Osmangazi Köprüsü’ne büyük zam
Osmangazi Köprüsü'nün otomobil geçişi için ücreti 71 TL'den 103 TL'ye çıktı. Köprü ücretine yüzde 45 zam yapıldı.
İş davası olup kazanan işverene madalya takacağım dedi ama gerçek böyle  değil
İş davası olup kazanan işverene madalya takacağım dedi ama gerçek böyle değil
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: "İş davası olup da bir tane kazanan işveren görürsem madalya takacağım. Türk işverenleri ne kadar vicdansızmış ki bütün davaları kaybediyor. Burada da bir hak ve adalet olmadığını hepimiz biliyoruz"

HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
3°C / 0°C
Durum
Kar Yağışlı
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:31
Güneş
06:58
Öğle
13:18
İkindi
16:42
Akşam
19:26
Yatsı
20:46
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz. ?

Kapat