özel güvenlik hakları özel güvenlik haberleri özel güvenlik sınav sonuçlar işçi hakları iş hukuku İŞ avukatı,işçi davları ,güvenlik-iş sendikası,öz-iş sendikası,hak-iş,türk-iş

Bu haber 30 Aralık 2018 15:25:07 Tarihinde eklenmiştir. 1211 Defa Okundu.

İş davası olup kazanan işverene madalya takacağım dedi ama gerçek böyle değil

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: "İş davası olup da bir tane kazanan işveren görürsem madalya takacağım. Türk işverenleri ne kadar vicdansızmış ki bütün davaları kaybediyor. Burada da bir hak ve adalet olmadığını hepimiz biliyoruz"

İş davası olup kazanan işverene madalya takacağım dedi ama gerçek böyle değil

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yargının yavaş çalışmasından şikayetçi olduklarını belirterek, "Biz arabuluculuğu, adalete hızlı erişim olarak görüyoruz. İşçi-işveren arasındaki anlaşmazlıkların çözümünde, iş adamlarının arasındaki alacak verecek davalarında, arabuluculuk ile süreçler kısalacak." dedi.

Hisarcıklıoğlu, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Arabuluculuk ve Tahkim Merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olan Kahramanmaraşlı Uzman Çavuş Orhan Sürmen'e Allah'tan rahmet diledi ve Türk iş dünyasının devletinin, ordusunun her zaman yanında olduğunu belirtti.

Hisarcıklıoğlu, Arabuluculuk ve Tahkim Merkezinin iş dünyası açısından önemini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Çünkü yıllardır Türk iş dünyası olarak en büyük rahatsızlığımız, yargının yavaş çalışmasından şikayetçiyiz. Burada mahkemelere de suç bulmamak lazım. Mahkemelerimiz, hakimlerimiz her gün artan, müthiş bir iş yüküyle karşı karşıyadır. Türkiye'de yargıdaki en önemli sorun iş yüküdür. Bunun için de hem süre uzuyor hem de kalite düşüyor. Adalet, zamanında ve doğru tecelli etmeyince, adalet sistemine olan güven de azalıyor maalesef."

Avrupa'da bir hakimin yılda ortalama 200 dosyaya baktığını, Türkiye'de ise bir hakime yılda 700-800 dosya düştüğünü anlatan Hisarcıklıoğlu, mahkemelere her yıl yaklaşık 7 milyon dosya geldiğini, bunlardan 4 milyonunun o yıl karara bağlandığını, 3 milyon dosyanın ise ertesi seneye kaldığını kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, iş davalarının mahkemeye gelişi ile karar verilmesi arasında geçen sürenin son 5 yılda 250 günden 450 güne çıktığını vurguladı.

Arabuluculuğun temelinde, Ahilik kültürümüz bulunur"

"İş mahkemelerindeki davaların neredeyse yüzde 99,2'sini, Türk iş dünyası olarak kaybediyoruz." diyen Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

"İş davası olup da bir tane kazanan işveren görürsem madalya takacağım. Türk işverenleri ne kadar vicdansızmış ki bütün davaları kaybediyor. Burada da bir hak ve adalet olmadığını hepimiz biliyoruz. İşin doğrusu hak edene hak ettiğini vermektir. İşte bu noktada, arabuluculuk devreye giriyor. Arabuluculuğun temelinde, Ahilik kültürümüz bulunur. O dönem iki kişi anlaşamadığında, Ahi Baba'ya giderlerdi ve Ahi Baba onları anlaştırırdı. Sonra biz bunu terk ederken, gelişmiş Avrupa sahiplendi. Şimdi yeniden Batı'dan bunu keşfetmiş gibi getirdik, koyduk. Mesela İngiltere'deki ticari uyuşmazlıkların yüzde 98'i bu şekilde çözülüyor. Dosyaların sadece yüzde 2'si mahkemelere geliyor. En az bir sene sürecek mahkeme, arabuluculuk sistemiyle 1 günde çözülebiliyor."

Hisarcıklıoğlu, iş dünyası olarak, bu tür alternatif çözümlerin Türkiye'de de olmasını yıllardır hayal ettiklerini ve istediklerini dile getirerek, Adalet Bakanlığının bu işi sahiplenmesiyle nihayet Türkiye'nin de hukuk sistemine girdiğini söyledi.

- "Arabuluculuk ile süreçler kısalacak"

Adalet Bakanlığına bu önemli reformu hayata geçirdiği için teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, "Biz arabuluculuğu, adalete hızlı erişim olarak görüyoruz. İşçi-işveren arasındaki anlaşmazlıkların çözümünde, iş adamlarının arasındaki alacak verecek davalarında, arabuluculuk ile süreçler kısalacak." diye konuştu.

 

Hisarcıklıoğlu, arabuluculuk sayesinde mahkemelerinin iş yüklerinin azalacağını belirterek, şöyle devam etti:

"Arabuluculuk uygulamasıyla, geçen yılın ilk 3 ayında 70 bin olan dava sayısı, bu yılın aynı döneminde 7 bine düştü. Yani mahkemelerin yükü yüzde 90 azaldı. Ocak 2018'den bu yana 22 bin anlaşmazlık arabuluculuğa gitti ve yüzde 68'i anlaşmayla sonuçlandı. Öte yandan, ticari uyuşmazlıklarda da mahkemeye gitmek yerine tahkime başvurun. Tahkimle ticari anlaşmazlıklar en geç 6 ayda çözüme kavuşuyor. Tahkim, mahkemeye göre hem daha kısa sürüyor hem daha ucuz."

Konuşmaların ardından merkezin açılışı yapıldı. Törene Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç de katıldı.

KMTSO Başkanı Serdar Zabun ve KMTSO Meclis Başkanı Hanefi Öksüz, Hisarcıklıoğlu'na Kahramanmaraş'a özgü ahşap oyma çerçeve hediye etti.

ÖZEL GÜVENLİK HAKLARI olarak Hisarcıklıoğlu na' tavsiyemiz; İşverenler neden dava kaybettiğini  mahkemelerin  gerekçeli karaları ve tankların beyanlarına  bakarsa her şeyi görürü. İşverenler  yasalara uyarsa işçiler asal hiç bir davayı kazanmaz. Ayrıca işçilerin kıdemini de neden kaçıyorlar ki işçileri çalıştıkları zaman sırtlarında çok güzel paralar kazanın kendileri lüks içinde yaşarken iyide işçilerin kıdemini ödemesi neden zorlarına gidiyor.    

Yorum Yap Toplam : 1 Yorum
 • Yalçın Tamza
  Yalçın Tamza , 18 Ocak 2019 01:34:59
  Ben davayı kaybettim işveren kazandı.Sana adresini vereyimde git madalya tak.Madalyayı takınca bide işçiyi ziyaret et zahmet olmassa bakalım ne diyolar.Başkanım...
EKONOMİ
Market reyonlarına
Market reyonlarına "yöresel ürün" düzenlemesi
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Perakende Yasası çalışmalarına ilişkin, "Marketler genelde kendi markalarıyla üretim yaptırıp satıyorlar. Buna bir sınırlama getirip, diğer üreticilerin de bu marketlerde yer almasını zorunlu kılacağız." dedi
E-Devlet'ten risk merkezi raporu alma, kredi limit ve borç bilgileri öğrenme işlemleri başladı
E-Devlet'ten risk merkezi raporu alma, kredi limit ve borç bilgileri öğrenme işlemleri başladı
Risk merkezi raporu alma işlemlerinin e-Devlet Kapısı’na taşınmasının ardından binlerce kişi sorgulamanın nasıl yapılacağını araştırmaya başladı. 15 Mart 2019 Cuma günü erişime açılan sistem ile birlikte artık dileyen kişi ayda bir kez risk merkezi raporu alabilecek. Çek bilgisi, kredi limit ve borç bilgileri gibi detayların görüntülenebildiği sistemin e-Devlet'e taşınmasıyla birlikte bir kamu hizmet daha elektronik ortama geçiş yapmış oldu.
Ücretli poşetten sonra sıra onlara geliyor
Ücretli poşetten sonra sıra onlara geliyor
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "İnşallah 2021 yılında depozito uygulamasına geçeceğiz. Depozito uygulamasıyla birlikte eskiden gidip şişeleri verip, gofret alırdık, yine aynı süreci işleteceğiz. Plastik poşetlerde yüzde 70 azalma gördük" dedi.
Kıdem tazminatı vergi iadesi nasıl alınır?
Kıdem tazminatı vergi iadesi nasıl alınır?
Son günlerin en çok merak edilen konularının başında kıdem tazminatı vergi iadeleri geliyor. Kıdem tazminatında kesilen gelir vergisi iadelerinin nasıl alınacağı başvuruların nasıl yapılacağı vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Kıdem tazminatı vergi iadesi başvuruları nasıl yapılır? 2019 vergi iadesi nasıl alınır? Kıdem tazminatı hesaplama ve merak edilen her şey haberimizde...
Geçen sene kredi kartı sayısı yüzde 6 arttı: 66.3 milyon
Geçen sene kredi kartı sayısı yüzde 6 arttı: 66.3 milyon
Kartlı ödeme tutarı 2018 yılında yüzde 21 artışla 817 milyar liraya ulaştı.
Giyim devi Collezione konkordato istedi
Giyim devi Collezione konkordato istedi
120 mağazası bulunan Türkiye'nin önde gelen giyim markalarından Collezione konkordato için mahkemeye başvurdu. Şirkete üç ay mühlet verildi.
2018'İN VERGİ REKORTMENİ İŞÇİLER  OLDU
2018'İN VERGİ REKORTMENİ İŞÇİLER OLDU
Vergi uzmanı Bingöl: 2018'in vergi rekortmeni vatandaş oldu
Çalışana Torba Yasadan 2 Müjde Geliyor.
Çalışana Torba Yasadan 2 Müjde Geliyor.
Meclis gündemindeki iki torba kanun çalışanlar için iki önemli düzenleme içeriyor. Bunlar hayata geçtiğinde işsizlik sigortasından yararlanma kriterleri esnetilmiş olacak. Bunun yanında işten ayrılırken aldığı tazminattan fazla gelir vergisi kesilenlere de mahkemeye gitmeden vergi iadesi alınması mümkün hale gelecek.
Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın'dan kredi açıklaması
Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın'dan kredi açıklaması
Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, konuk olduğu canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Aydın kart borcu olanların nasıl kredi alacağına açıklık getirdi.
Market Yöneticileri: 25 Kuruşa Satılan Poşetlerden Biz Kar Etmiyoruz
Market Yöneticileri: 25 Kuruşa Satılan Poşetlerden Biz Kar Etmiyoruz
Balıkesir'in Bahçelievler Mahallesi'nde bir market zincirinde genel müdürlük görevini yürüten yetkili, 25 kuruşa satılan poşetlerden marketlerin karının bulunmadığını söyledi.
Osmangazi Köprüsü’ne büyük zam
Osmangazi Köprüsü’ne büyük zam
Osmangazi Köprüsü'nün otomobil geçişi için ücreti 71 TL'den 103 TL'ye çıktı. Köprü ücretine yüzde 45 zam yapıldı.
İş davası olup kazanan işverene madalya takacağım dedi ama gerçek böyle değil
İş davası olup kazanan işverene madalya takacağım dedi ama gerçek böyle değil
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: "İş davası olup da bir tane kazanan işveren görürsem madalya takacağım. Türk işverenleri ne kadar vicdansızmış ki bütün davaları kaybediyor. Burada da bir hak ve adalet olmadığını hepimiz biliyoruz"

HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
3°C / 0°C
Durum
Kar Yağışlı
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:31
Güneş
06:58
Öğle
13:18
İkindi
16:42
Akşam
19:26
Yatsı
20:46
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz. ?

Kapat