özel güvenlik hakları  özel güvenlik haberleri  özel güvenlik sınav sonuçlar işçi hakları  iş hukuku  İŞ avukatı,işçi davları ,güvenlik-iş sendikası,öz-iş sendikası,hak-iş,türk-iş

Bu haber 30 Aralık 2018 13:38:39 Tarihinde eklenmiştir. 500 Defa Okundu.

Sendika mücadeleleri yeni yıla da taşınıyor

Sendika mücadelesi için direnen Flomar, Tariş, Cargill, İzban ve TOKİ işçileri yeni yılı direnişle karşılıyor.

Sendika mücadeleleri yeni yıla da taşınıyor

2018 yılında sendikalaşma ve hak alma mücadelesine başlayan Flomar, Tariş, Cargill, İzban ve TOKİ işçileri, direnişlerini daha güçlü şekilde 2019’yılına taşıyacaklarını belirtti.

Gebze’de bulunan kozmetik firması Flormar’da Petrol-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten atılan 134 işçinin fabrika önündeki direnişleri, 230. gününde devam ediyor. Direnişteki işçilerden Bahar Keleş, verdikleri mücadeleyi zaferle taçlandıracaklarını şu sözlerle anlattı:

“Mücadelemizin yazı ayrı, kışı ayrı bir zorlukla geçiyor. Ama zor bir süreç olmasına rağmen kazanacağız. Çünkü biz yanlış bir şey yapmıyoruz. Direnişle birlikte çok şey öğrendik. Direniş ile birlikte daha fazla hak sahibi olunabileceğini gördük. Onun için direnişimizi yeni yıla da taşıyacağız. Hakkımızı alıncaya kadar sürecek.”

‘İŞÇİYE YÖNELİK TUTUM SAĞLIKLI DEĞİL’

İzmir Çiğli'de kurulu TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Fabrikasında DİSK/Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten çıkarılan 7 işçinin, fabrika önündeki direnişleri 54 gündür devam ediyor. TARİŞ’te 5 buçuk yıldır çalışan Mahmut Mora, “Hükümetin işçilere yönelik tutumu sağlıklı değil. İşçilerin anayasada var olan hakları korunmuyor” diye konuştu. İşçilerin kendilerine yönelik saldırılara karşı birlik içerisinde mücadele etmesi gerektiğinin altını çizen Mora, şöyle devam ediyor:

“Tarih bize gösterdi ki hiçbir işçi tek başına hakkını elde edemiyor. Onun için örgütlü bir mücadele ile sonuca varabiliriz. Biz bu mücadeleye gönül verdik ve sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.”

‘DİRENİŞLERİ BİRLEŞTİRİP İŞÇİ MÜCADELESİNE ÇEVİRELİM’

2018 yılına damgasını vuran işçi eylemlerinden biride Tekgıda-İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkartılan 14 Cargill işçisinin eylemi oldu. Gemlik-İznik yolu üzerindeki fabrika önünde 255 gündür direnişini sürdüren işçiler de “Mücadeleye devam” diyor. Tekgıda-İş Sendikası Örgütlenme Sorumlusu Suat Karlıkaya, “2019 yılı işçi ve emekçiler olmak üzere herkes için çok zor olacak. Ve yine hedef seçilecek kesim işçi ve emekçiler olacak. Biz sonuna kadar mücadeleyi sürdürmek durumundayız. Bu mücadele birkaç insanın mücadelesi değil, işçi sınıfına yol olabilecek bir mücadele. Faturası emekçiye kesilmek istenen bu krize karşı işçiler, 2019 yılında da dayanışma içerisinde mücadeleye devam diyecek. Devam etmek zorundayız. Çocuklarımıza güzel bir ülke bırakmak için, bedeli ne ise bunu ödeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘YÜZ DEFA GÖZALTINA ALSALAR YİNE DEVAM EDECEĞİZ’

Ankara Mamak’taki TOKİ 2’nci Etap konut inşaatı şantiyesinde iki yıldır maaş alamadıkları için eylem yapan ve eylem yaptıkları alanın polis tarafından basılarak çadırlarına ve yataklarına el konulan TOKİ eylemcilerinin eylemleri ise 22 Kasım gününden bu yana devam ediyor. İşçilerden Doğukan Özkaya, “Emek verdiğimiz alan şuanda bize yasaklanmış durumda” diyerek şöyle konuştu:

“Paramız verilmediği için direnirken, birde polisler bizim çadırları yıktılar. Yine eylem yaptığımız için Kabahatler Kanunu’na muhalefet ettiğimiz gerekçesi ile para cezası kesiyorlar. Her eylem yaptığımızda bizi gözaltına alıyorlar. Ama değil 10 defa 100 defa bizi gözaltına alsalar bile mücadeleye devam edeceğiz.”

‘ESAS OLAN MÜCADELEDİR’

İzmir'de zam teklifleri kabul edilmediği için grev kararı alan İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ortaklığı ile işletilen İZBAN işçilerinin grevi ise 21’inci gününde devam ediyor. Sendikanın Şube Yönetim Kurulu üyesi Celal Dağaşan, şöyle konuştu:

“Genel olarak şuanda İzmir’de 26 bin belediye çalışanı sırayla sözleşme imzalayacak. Fakat şuan hiç kimse sesini çıkarmıyor. Sadece 343 İzban çıkışlı işçinin sırtına yüklenmiş durumda. Tüm işçilerin bir birini desteklenesi lazım. Yani sıra bize gelince çıkardığımız sesin bir anlamı olmuyor. Önemli olan sıra gelmeden birlik ve beraberlik içerisinde hareket edilmeli. Bu bilincin Türkiye’de gelişmesi lazım. Biz eylemlerimize devam edeceğiz. Şu anda İzban’ın yüzde 50’si Devlet Demir Yollarında, yüzde 50’si belediyede. Belediye tarafı CHP, Devlet Demir Yolları tarafı AKP. İkisi de bizim için aynı. Bizim için esas olan mücadeledir.” (Ankara/MA)

Yorum Yap
İŞÇİ-SENDİKA
 Patronların emek düşmanlığı: EYT'lilerin kıdem tazminatına göz diktiler
Patronların emek düşmanlığı: EYT'lilerin kıdem tazminatına göz diktiler
Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) emeklilik haklarının verilmesi için mücadele ederken, patronlar yaşı beklemek üzere emekliye ayrılanlara kıdem tazminatının da ödenmemesini talep etti.
Sendika ile apartman yönetimi arasında anahtar krizi
Sendika ile apartman yönetimi arasında anahtar krizi
Adalet Büro-Sen ile genel merkezlerinin bulunduğu binadaki apartman yönetimi arasında sendika yönetici ve üyelerine dış kapı anahtarının verilmemesi üzerine kriz çıktı.
Kadro Alan Taşeron TİS İmzaladı! En Düşük Maaş 3 Bin 500 Lira Oldu
Kadro Alan Taşeron TİS İmzaladı! En Düşük Maaş 3 Bin 500 Lira Oldu
Taşeron şirketlerden belediye şirketine geçen işçilere en düşük maaş 3 bin 500 lira oldu.
Binali yıldırım’dan kit’lere kadro sözü
Binali yıldırım’dan kit’lere kadro sözü
Hak-İş Konfederasyonunun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebeti ile dün düzenlediği “Fıtratta Farklılık Haklarda Eşitlik” temalı konferans dün İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı. Konferansın konuğu olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım‘ın gündeminde kadro alamayan taşeronlar ve KİT‘ler de vardı.
Gebze'de Flormar kozmetik işçileri, 297 günlük eylemi sonlandırdı
Gebze'de Flormar kozmetik işçileri, 297 günlük eylemi sonlandırdı
Kocaeli'nin Gebze ilçesinde, sendikalı oldukları gerekçesiyle kozmetik firması tarafından işten çıkarılan 132 işçinin 297 gündür sürdürdüğü eyleme, işverenin yasal haklarını ödeme kararının ardından son verildi
Orman işçilerinin ‘Hamiyet Abla’sı Seçilerek göreve gelen sendika başkanı Hamiyet Boyacı
Orman işçilerinin ‘Hamiyet Abla’sı Seçilerek göreve gelen sendika başkanı Hamiyet Boyacı
Üyelerinin yüzde 95'inin erkek olduğu bir emekçi kitlesini 10 yıldır temsil eden Öz Orman İŞ İzmir Şube Başkanı olan Hamiyet Boyacı, gece gündüz demeden kimi zaman bir dağın zirvesindeki yangın gözetleme kulesinde, kimi zaman ormanların en ücra köşesindeki yangın ekibinde çalışan işçilerle bir araya geliyor. Bin 250 orman işçisinin 'Hamiyet Abla'sı, telefon geldiğinde üzerine yeleğini, ayağına da spor ayakkabılarını geçirip işçilerin dertlerine çözüm buluyor.
 Sorusuna sadece DİSK yanıt verdi; Türk-İş ve Hak İş sessiz
Sorusuna sadece DİSK yanıt verdi; Türk-İş ve Hak İş sessiz
Sendika yöneticileri ne kadar ücret alıyor’ sorusuna sadece DİSK yanıt verdi; Türk-İş ve Hak İş sessiz
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kamu çalışanlaerı için maaş açıklaması
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kamu çalışanlaerı için maaş açıklaması
Kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli işçi kadrolarına, mahalli idare şirketlerinde işçi statüsüne geçirilen işçilerin ücretlerine uygulanacak zamların hesaplanması hakkında duyuru
KİT'lerdeki taşeron işçilerden kadro talebi
KİT'lerdeki taşeron işçilerden kadro talebi
TEDAŞ, EÜAŞ ve TEİAŞ'ta taşeron işçi statüsünde çalışan 4 bin 278 kişi "taşeron düzenlemesinin eksik ayağının tamamlanması" için Cumhurbaşkanlığına dilekçe gönderdi.
Taşeron İşçileri İlgilendiren Madde Mecliste Kabul Edildi
Taşeron İşçileri İlgilendiren Madde Mecliste Kabul Edildi
Taşeron işçilerin merakla bekledikleri kıdem tazminatı ile ilgili detayların yer aldığı maddeler tartışılmak ve karar bağlanmak için meclis gündemine gelmeye devam ediyor.
KİT’lerde taşeronlara kadro yok
KİT’lerde taşeronlara kadro yok
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sivas mitinginde “KİT’lere kadro verdik” diye azarladığı taşeron işçilerin kadro alamadığı ortaya çıktı. CHP Milletvekili Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Cahit Turhan, Devlet Demiryollarında çalışan 2 bin 797 işçinin hiçbirine kadro verilmediğini bildirdi.
Hak – İş Başkanı Mahmut Arslan’dan taşeron işçiler için Cumhurbaşkanlığına ziyaret gerçekleşti.
Hak – İş Başkanı Mahmut Arslan’dan taşeron işçiler için Cumhurbaşkanlığına ziyaret gerçekleşti.
Cumhurbaşkanlığı’na Taşeronlar ZiyaretiHak – İş Başkanı Mahmut Arslan’dan taşeron işçiler için Cumhurbaşkanlığına ziyaret gerçekleşti. Kadro dışında kalan işçiler gündemdeydi. Strateji ve bütçe sorunları konuşuldu.

HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
3°C / 0°C
Durum
Kar Yağışlı
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:31
Güneş
06:58
Öğle
13:18
İkindi
16:42
Akşam
19:26
Yatsı
20:46
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz. ?

Kapat