özel güvenlik hakları özel güvenlik haberleri özel güvenlik sınav sonuçlar işçi hakları iş hukuku İŞ avukatı,işçi davları ,güvenlik-iş sendikası,öz-iş sendikası,hak-iş,türk-iş

Bu haber 13 Kasım 2018 23:45:33 Tarihinde eklenmiştir. 554 Defa Okundu.

275 bin kamu taşeron işçisi buhar mı oldu?

İlan ettiğiniz 1 milyon 20 bin işçiden kadroya alınan işçi sayısı 745 bin civarında iken 275 bin işçinin kadroya alınmama gerekçesi nedir? 275 bin işçi hangi nedenlerle elenmiştir?”

275 bin kamu taşeron işçisi buhar mı oldu?

Kamuda çalışan taşeron şirket işçilerinin kadroya alınması çalışma hayatında 2018’in en çok konuşulan konusu idi. Aralık 2017 kamu taşeron işçilerinin kadroya alınması kararlaştırıldı. Yetkililer kadroya alınacak taşeron işçi sayısının 1 milyon 20 bin olduğunu açıkladılar. Ancak kadroya alınan taşeron işçi sayısı 745 bin civarında kaldı. Bu işçiler buhar olmadığına göre 275 bin işçi kadroya alınmamış demektir.

 Bilindiği gibi 2000’li yıllarda patlama yapan ve kangren haline gelen kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınması yönünde giderek güçlü bir toplumsal talep oluştu. Ancak sendikalar ve işçiler tarafından dile getirilen bu talebe, hükümet yıllarca gözlerini kapadı ve tersine kamuda taşeron işçiliği teşvik etti. Ancak taşeron işçilerin kadro talebinin yarattığı basınç ve 2018’in seçim yılı olması nedeniyle 24 Aralık 2017 tarih ve 696 sayılı KHK ile taşeron işçilerin kadroya alınmasına karar verildi.Kapsam 1 milyon 20 bin
Kamu taşeron işçilerinin kadroya alınması sendikaların ve taşeron işçilerinin yıllardır dillendirdiği bir talep idi. Ancak gel gör ki sendikalar, taşeron işçiler ve meclis bypass edilerek taşeron işçilerin kadroya alınması bir OHAL KHK ile gerçekleştirildi. Konu muhatapları ile ve kamuoyunda tartışılmadı. Meclis yok sayıldı ve bir gecede Anayasaya aykırı biçimde taşeron konusu KHK ile çözülüverdi. Her şeyden önce taşeron işçilerin kadroya alınmasının OHAL KHK ile düzenlenmesi mümkün değildi. Çünkü OHAL dönemi KHK’leri olağanüstü halin ilan gerekçesi ile sınırlı idi. Taşeron işçilerin kadroya alınması TBMM’de yasa ile düzenlenmeliydi. Ancak bu yola başvurulmadı.

Konu muhatapları ve Meclis’te tartışılmadığı için ortaya garabet bir düzenleme çıktı. 696 sayılı KHK ile kamu taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi konusunda çeşitli engeller getirildi. Emekli olanların hariç tutulması yanında sınav ve güvenlik soruşturması şartı gibi çok sayıda engel söz konusuydu. Ayrıca kadroya alınacak işçilerin toplu iş sözleşmesi hakları 2020 yılı ortasına kadar askıya alındı ve bu işçiler yıllık 4+4 zamma mahkum edildi.

Kamu taşeron işçilerin kadroya alınma sürecinin yaratacağı sıkıntılara o dönemde dikkat çekildi ancak bu uyarılara kulak asılmadı. Hatta dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu “Bir milyondan fazla kardeşimiz, aileleriyle birlikte 5 milyon kişi hükümetimizin müjdesiyle büyük bir mutluluk yaşıyor. Kimse bu mutluluğu gölgelemeye çalışmasın” şeklinde açıklama yaptı (AA, 26.12.2017). Bakanlık tarafından hazırlanan ve Anadolu Ajansı tarafından servis edilen infografikte de taşeron düzenlemesinden yararlanan işçi sayısının 1 milyon 20 bin olduğu ilan edildi.

Bakanlığın hazırladığı 26 Aralık 2017 tarihli tabloya göre kamuda 450, diğer özel bütçeli kuruluşlarda 20 bin, kamuda 12 aydan kısa süreli işlerde çalışan 50, il özel idarelerinde çalışan 450, mevsimlik 23 ve 4/C statüsünden 4/B’ye geçen 27 bin olmak üzere toplam 1 milyon 20 bin işçi düzenleme kapsamındaydı ve kadroya alınacaktı (Bakınız: İnfografik).

 

Kadroya alınan işçi 744 bin
Ancak taşeron işçilerin kadroya alınma süreci sonrasında ortaya çıkan tablo yaklaşık 275 bin taşeron işçinin kadroya alınmadığını gösteriyor. DİSK Genel-İş Sendikası Araştırma Dairesi tarafından hazırlanan Kamu İstihdam Raporuna (Kasım 2018) göre toplam 744 bin 342 taşeron işçi kadroya alınmış. Raporda yer alan bu bilgi Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan başvuruya kurumca verilen resmi cevaba dayanıyor. Bu bilgi ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Müdürlüğü verileri ile de teyit ediliyor.

 


Tablo açık. Kadroya alınacağı ilan edilen işçi sayısı 1 milyon 20 bin, kadroya alınan işçi sayısı ise 744 bin 342. Kadro alamadığı anlaşılan işçi sayısı 275 bin 658. Şimdi eski adıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yeni adıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kamuoyuna bir açıklama borçludur. İlan ettiğiniz 1 milyon 20 bin işçiden 275 bininin kadroya alınmama gerekçesi nedir? 275 bin işçi hangi nedenlerle elenmiştir? Kaçı emeklilik nedeniyle, kaçı sınavda, kaçı güvenlik soruşturmasıyla elendi? Taşerona kadro müjdesinin işçilerin dörtte birinin işsiz kalmasıyla sonuçlandığı görülüyor. Bu yazı aslında bir fikri takip yazısı 25 Aralık 2017 tarihli BirGün’de “Taşerona işçisine kadroda dağ fare doğurdu: Kadronun sadece adı var!” başlıklı yazımla tehlikeye dikkat çekmiştim. Maalesef haklı çıktım. Garabet taşeron düzenlemesi sonucunda 275 bin işçi dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmuş. Birgün.net

Yorum Yap Toplam : 3 Yorum
 • Mehmet eşin
  Mehmet eşin , 14 Kasım 2018 06:46:31
  Ben de 275 bin kişinin arasındayım beni sınavı bahane göstererek çıkardılar Tabii ki geçtiğim sınav tebrik de edildim çalıştığım Kurumu müdürü Elimden bir şey gelmez Emir büyük yerden dedi emri veren kim Allah mı Allah\'ım bile adaleti var herkesin rızkını veriyor inanan inanmayan bunlara biat etmeyen eteklerinei öpmeyen ekmek yok diyor anlamadım o işe girerken kimse babasının hayrına da almıyor her türlü yollarını buluyorlar yalnız o zaman arşiv araştırmada sıkıntı yok güvenlik soruşturmam da sıkıntı yok işe başlıyorsun kadro gelecek Vay efendim Bu bizden değilmiş o paraları yerken hiç bunları sormadınız
 • Mehmet
  Mehmet , 14 Kasım 2018 06:38:44
  275 bin kişi içerisinde ben de vardım beni sınavdan bıraktılar hiçbir gerekçe de sunmadılar 39 kodu ile çıkarıldım 40 varmış 41 varmış bunların her biri ondanmış taşeronlar anlayacağınız farklı düşünen herkese kapının önüne koydular kendilerini Allah yerine koymasınlar Rabbimiz adaletlidir herkesin rızkını verir Bunlar da adalet yok
 • 4 Aralık Sonrası Mağdurlar
  4 Aralık Sonrası Mağdurlar , 13 Kasım 2018 18:35:59
  KHK696 24 Aralık 2017 de yürürlüğe girip
  01.01.2018 de resmi gazetede yayınlanmıştır.
  Kamu kurumlarına 4 Aralık 2017 itibariyle işçi alımını durdurun demedikleri için kamu kurumları personel alımlarını 4 aralık 2017 ile 24 Aralık 2017 arasında sürdürmüşlerdir.
  24 Aralık 2107 de çıkarılan KHK696 tam 20 gün geriye doğru işletilmiş olup bu tarihler arasında personel eksikliği nedeniyle ASIL ve SÜREKLİ işçi olarak iş\'e çağırılıp, başlatılan insanlar HİÇBİR suçları ve günahları OLMAMASINA rağmen 31.03.2018 tarihinde 4 Aralık 2017 de çalışmadıkları gerekçesiyle işlerinden çıkarılmışlardır.
  Aynı işyerine 1-2-3-4 Aralık\'ta işbaşı yapmış olanlar kadrolarını almış olup 5 Aralık 2017 ile 24 Aralık 2017 arasında işbaşı yapmış olan ve Sürekli çalışan olarak işe alındıkları halde 3 - 3,5 ay sonra suçsuz yere MAĞDUR edilmişlerdir.

  4 ARALIK SONRASI TAŞERONLAR
İŞÇİ-SENDİKA
KİT’lerde taşeronlara kadro yok
KİT’lerde taşeronlara kadro yok
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sivas mitinginde “KİT’lere kadro verdik” diye azarladığı taşeron işçilerin kadro alamadığı ortaya çıktı. CHP Milletvekili Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Cahit Turhan, Devlet Demiryollarında çalışan 2 bin 797 işçinin hiçbirine kadro verilmediğini bildirdi.
Hak – İş Başkanı Mahmut Arslan’dan taşeron işçiler için Cumhurbaşkanlığına ziyaret gerçekleşti.
Hak – İş Başkanı Mahmut Arslan’dan taşeron işçiler için Cumhurbaşkanlığına ziyaret gerçekleşti.
Cumhurbaşkanlığı’na Taşeronlar ZiyaretiHak – İş Başkanı Mahmut Arslan’dan taşeron işçiler için Cumhurbaşkanlığına ziyaret gerçekleşti. Kadro dışında kalan işçiler gündemdeydi. Strateji ve bütçe sorunları konuşuldu.
Asgari ücrete yüzde 300 oranın zam yapıldığını açıkladı.
Asgari ücrete yüzde 300 oranın zam yapıldığını açıkladı.
Venezuela Devlet Başkanı Maduro, asgari ücrete yüzde 300 oranın zam yapıldığını açıkladı.
Şehir Hastanesi inşaatında binlerce işçi ayağa kalktı: Birlikte mücadele patronları tutuşturacak!
Şehir Hastanesi inşaatında binlerce işçi ayağa kalktı: Birlikte mücadele patronları tutuşturacak!
İstanbul Başakşehir’de, Rönesans İnşaat ile Japon Sojitz ortaklığı tarafından inşaatı devam eden İstanbul İkitelli Şehir Hastanesi’nde işçiler, yemeklerin kötü ve az verilmesini protesto etmek için yürüyüş yaptı.
Keyfi rapor almak işten atılma sebebi
Keyfi rapor almak işten atılma sebebi
Hasta olmamasına rağmen sürekli sağlık raporu alarak devamsızlık yapanlar artık işten çıkartılabilecek.
Yuh artık arsızlığın bu kadarına da pes.Türk-iş Sendikası'da Babadan oğula sendikacılık
Yuh artık arsızlığın bu kadarına da pes.Türk-iş Sendikası'da Babadan oğula sendikacılık
Gemi ve tersanelerde örgütlü Türk-İş’e bağlı Dok Gemi-İş Sendikası’nın 11 yıllık başkanı Necip Nalbantoğlu’nun oğlu Emre Ahmet Nalbantoğlu, iş hayatına giriş yapmasının üzerinden 1 yıl geçmeden sendikanın genel merkez yönetim kurulu üyesi seçildi. Nalbantoğlu 5 Ocak’ta ise sendikanın genel sekreteri oldu. Baba Nalbantoğlu, 1 gün çalışsa bile herkesin böyle bir hakkı olduğunu savundu.
İşsizlik maaşı hakkından yararlanmak için aranan son 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışma şartı kaldırıldı.
İşsizlik maaşı hakkından yararlanmak için aranan son 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışma şartı kaldırıldı.
7161 sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanunlarda değişiklik Kanun ile İşsizlik Maaşı alma şartlarında 120 gün şartı değişti. Resmi Gazetede yayıımlanan 7161 sayılı kanun ile , İşsizlik maaşı hakkından yararlanmak için aranan son 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışma şartı kaldırıldı.
Kadro bekleyen taşeron işçi için komisyon kuruldu
Kadro bekleyen taşeron işçi için komisyon kuruldu
Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, kadro kapsamı dışında kalan 70 bin civarındaki taşeron işçinin kadroya alınması yönündeki mücadelelerini kararlılıkla sürdürdüklerini bildirdi.
Adana Büyükşehir'de en düşük işçi maaşı 2376 lira Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ’de 696 sayılı KHK
Adana Büyükşehir'de en düşük işçi maaşı 2376 lira Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ’de 696 sayılı KHK
Adana Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ'de 696 sayılı KHK ile taşerondan kadroya geçen en düşük işçinin maaşı 2 bin 376 liraya yükseldi.
Gelir vergisi tuzağı ile asgari ücretliler yüzde 20’lik dilime girecek, göstermelik zam geri gidecek!
Gelir vergisi tuzağı ile asgari ücretliler yüzde 20’lik dilime girecek, göstermelik zam geri gidecek!
Resmi olarak toplumun en alt gelir seviyesine sahip kesimi asgari ücretliler dahi, yeni gelir vergisi tutarları ile 2019’da yüzde 20’lik vergi dilimine girecek. Göstermelik ve kağıt üstünde yapılan zam, misliyle geri alınacak.
DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu’nun Gelir Vergisi Genel Tebliği ile ilgili açıklaması
DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu’nun Gelir Vergisi Genel Tebliği ile ilgili açıklaması
İlk vergi dilimi 18 bin değil 38 bin TL olmalıydı: Vergi adaleti istiyoruz! Yıl içinde işçilerin geliri toplam 18 bin TL’yi aştığında yüzde 20 vergi ödeyecekler Asgari ücretliler ağustos ayında yüzde 20’lik vergi dilimine girecek İlk vergi dilimi olması gereken düzeyin yarısından daha düşük
Çalışanlar 2019’dan itibaren yüzde 15 yerine yüzde 20 vergi ödeyecek.
Çalışanlar 2019’dan itibaren yüzde 15 yerine yüzde 20 vergi ödeyecek.
Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren gelir vergisi tutarları belli oldu. Hükümet gelirlerin vergilendirilmesinde esas alınacak tutardaki artışı yine düşük tuttu.

HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
3°C / 0°C
Durum
Kar Yağışlı
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:20
Güneş
07:47
Öğle
13:25
İkindi
16:20
Akşam
18:51
Yatsı
20:11
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz. ?

Kapat