özel güvenlik hakları  özel güvenlik haberleri  özel güvenlik sınav sonuçlar işçi hakları  iş hukuku  İŞ avukatı,işçi davları ,güvenlik-iş sendikası,öz-iş sendikası,hak-iş,türk-iş

Bu haber 30 Ekim 2018 22:54:59 Tarihinde eklenmiştir. 752 Defa Okundu.

Türk-iş ve Hak-iş Sendikasının DHMİ'de örgütleme savaşı T.C. İçişleri Bakanlığı da skandal bir talimat yazısı da eklendi.

Hak-iş'e bağlı Öz Güven Sen sendikasının yetki aşamasında geldiği DHMİ de mevcut sendikanın üyelerin elinde tutmak için İçişleri Bakanlığa sığındı Bakanlık ise Türk-iş bağlı güvenlik iş sendikasının henüz içeriği bilmediğimiz yazı ile başvurup Hak-iş Öz güven -sen örgütlemenin önün kesmek için talimat istemiştir. Bakanlık yetkileri ise Hukuka aykırı bir şekilde sendikaya bir yazı yazmıştır.Ancak bu görüş ve talimat yazısı Anayasaya aykırı olduğu için bir hükmüm hukuken yoktur. Şöyle ki;

Türk-iş  ve Hak-iş Sendikasının DHMİ'de  örgütleme savaşı  T.C. İçişleri Bakanlığı da skandal bir talimat yazısı da eklendi.

ANAYASA MADDE 51 – Çalışanlar ve işverenler, üyelerinin çalışma ilişkilerinde, ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için önceden izin almaksızın sendikalar ve üst kuruluşlar kurma, bunlara serbestçe üye olma ve üyelikten serbestçe çekilme haklarına sahiptir. Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da üyelikten ayrılmaya zorlanamaz. Sendika kurma hakkı ancak, millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlâk ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması sebepleriyle ve kanunla sınırlanabilir. Sendika kurma hakkının kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller kanunda gösterilir. 

 KANUNSUZ EMİR

 ANAYASA MADDE 137 – Kamu hizmetlerinde herhangi bir sıfat ve suretle çalışmakta olan kimse, üstünden aldığı emri, yönetmelik, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi, kanun veya Anayasa hükümlerine aykırı görürse, yerine getirmez.

Dolaysı ile bakanlığın talimat yazısının hukuken bir hükmüm  yoktur. Diğer bir husus ise Havalimanlarında yetkili olan TÜRK-İŞ Güvenlik-İş sendikası,yeni ihale dönemi yaklaşması ve HAK-İŞ ÖZ-GÜVEN-SEN Sendikasının yetki çalışmalarında bulunması sebebiyle İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğüne yetkisiz sendikanın özel güvenlik personelleri ile görüşmemesi için başvuruda bulundu İller İdaresi Genel Müdürlüğü, Güvenlik-İş Sendikasının başvurusuna cevap yazarak valiliklere gönderinmiş tır. 'Resmi yazıda Güvenlik İş Sendikası ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi DHMİ arasında özel güvenlik hizmetlerinin sağlanması amacıyla 15.01.2017-31.12.2018 tarihleri arasını kapsayan hizmet alımı sözleşmesi imzalandığı,söz konusu sözleşme çerçevesinde bahse konu sendikaya bağlı özel güvenlik görevlileri havalimanlarında güvenlik hizmeti sağlandığını bildirilmiştir.'' DHMİ HİZMET ALIM SÖZLEŞMESİNİ SENDİKAYLAMI YAPIYOR YOKSA ŞİRKETLEMİ? HİZMET ALIM SÖZLEŞMESİNİN YÜRÜTÜLMESİNDEKİ İCRAYI ŞİRKETMİ YAPIYOR YOKSA SENDİKAMI YAPIYOR? ÖZEL GÜVENLİK İŞÇİLERİ SENDİKAYAMI BAĞLI YOKSA HİZMET ALIMINI YAPAN ŞİRKETEMİ? DEVLETİMİZİN ÖNEMLİ BİR RESMİ KURUMUN TAM ARAŞTIRMADAN CEVAP YAZMASI AKILLARDA SORU İŞARETİ BIRAKIYOR?  Öte yanda Türk-iş sendikası sürekli Hak-iş sendikasının hükümete yakın ve torpil ile üyelik yaptığın söylemektedir ve sarı sendikacılık ile suçlamaktadır . Haberde paylaştığımız  Bu yazı bakıldığında Türk-iş Güvenlik-iş sarı sendikacılık yaptığın acık bir şekilde görülmektedir. Akla şu sorular gelmektedir. HAK-İŞ Konfederasyonu bu yazı yasan hakkında gerekli yasal işlemlerin başladığın aldığımız bilgiler arasındadır

1-Çalışanları maaşları sendika onayı ilemi   düşürüldü

2-Sendikanın açtığı davalarda bilerekmi tazminatları düşük çıktı ?

3-Akdeniz özel güvenlik şirketin DHMİ Özel güvenlik görevlileri maaşların eksik ödemesin yapıldığın sendika bildiği halde neden ilgili makamlara bildirmedi kimin ne faydası vardı ?

4-Sendika ile şirket neden birlik içinden ? Neden şirket yetkileri Hak-iş  örgütlemeye karşı çıkıyorlar ?

Tüm bu soruların cevap üyelerin sorgulaması gereke kirli işler içinde olan sendikalarda uzak durmalara daha iyi olacağının tavsiye etmekteyiz.

Abdurrahman KONYAR

İş ve Sosyal Güvenli Hesap Bilirkişi

Özel Güvenlik Hakları

 

Yorum Yap
ÖGG HABERLERİ
Adliye Önünde Meslektaşını Silahla Yaralayan Güvenlik Görevlisi Tutuklandı
Adliye Önünde Meslektaşını Silahla Yaralayan Güvenlik Görevlisi Tutuklandı
Kartal Anadolu Adalet Sarayı önünde tartıştığı meslektaşını silahla yaralayan adliyede görevli güvenlik görevlisi, “kasten yaralama” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Güvenlik görevlisi adamın elinden bıçağı böyle aldı
Güvenlik görevlisi adamın elinden bıçağı böyle aldı
Bursa’da kız arkadaşına kızıp bıçağı kendi boğazına dayayan adamı, tesadüf eseri oradan geçen özel bir güvenlikçi kurtardı. O anlar ise güvenlik kamerasına anbean yansıdı.
Dedektif anne yargılama yolunu açtı
Dedektif anne yargılama yolunu açtı
ADANA'DA bir bankanın özel güvenlik görevlisinin öldürülmesi olayında ömür boyu hapis cezası alan bir şahsın annesi, boy tespiti yaptırıp olaya karışan en uzun kişinin 1.78 santim, oğlunun ise 1.88 santim boyunda olduğunu ileri sürerek, yeniden yargılama istedi. Bir bankada güvenlik görevlisi olan Ekrem Biçer, zırhlı araçla 17 Kasım 2008'de 2 soyguncunun saldırısı sonucu hayatını kaybetmişti. Yapılan çalışma sonrası 15 kişi yakalandı.
Dolandırılıyordu, bankanın güvenlik görevlisi engelledi
Dolandırılıyordu, bankanın güvenlik görevlisi engelledi
Antalya'nın Manavgat ilçesinde telefonla aranarak dolandırılmaya çalışılan yaşlı adam, kredi çekmek için gittiği bankanın güvenlik görevlisinin durumu fark etmesiyle dolandırılmaktan kurtuldu.
Bankaya, soygun için girmiş
Bankaya, soygun için girmiş
Şapka ve kaşkolla kendisini gizleyip, elinde kurusıkı tabancayla bankaya girerek, 'Sen benim kız arkadaşıma nasıl laf atarsın?' diyerek güvenlik görevlisinin üzerine yürüyen Murat Yıldırım'ın (40), amacının soygun olduğu ortaya çıktı. Piyasa 15 bin lira borcu olduğu için soygun girişiminde bulunduğunu itiraf eden Yıldırım, 'yağma' suçundan tutuklandı.
Okul önünde genci vuran, güvenlik görevlisi emekli polisin davasına devam edildi
Okul önünde genci vuran, güvenlik görevlisi emekli polisin davasına devam edildi
BURSA'da, güvenlik görevlisi olarak çalıştığı okul önünde beklememesi için uyarıp, kavga ettiği Ç.D.'yi (18) arbede sırasında karnından vurup yaraladığı gerekçesiyle hakkında dava açılan emekli polis memuru Ali Galip K.'nın 'öldürmeye teşebbüs' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.
Adliyede Özel güvenlik görevlileri arasında silahlı kavga
Adliyede Özel güvenlik görevlileri arasında silahlı kavga
Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı önünde adliyede görevli özel güvenlik görevlileri arasında tartışma çıktı. Güvenlik görevlilerinden biri, meslektaşını silahla yaraladı. Olaya ilişkin savcılık soruşturma başlattı.özel
Yozgat Şeker Fabrikası önünde işçilerden kadro eylemi
Yozgat Şeker Fabrikası önünde işçilerden kadro eylemi
YOZGAT Şeker Fabrikası’nda çalışan 110 taşeron işçisi, fabrika önünde toplanarak kadro eylemi yaptı.
Düğünlere sivil güvenlik geliyor
Düğünlere sivil güvenlik geliyor
Gaziantep Valisi Davut Gül, düğünlerde havaya silah sıkılmasını engellemek amacıyla her düğünde bir sivil görevli bulunduracaklarını açıkladı
Diyarbakır’da 3 bin 877 kişiye Narko-Rehber Eğitimi verildi
Diyarbakır’da 3 bin 877 kişiye Narko-Rehber Eğitimi verildi
Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından 3 bin 877 kişiye ve 324 özel güvenlik görevlisine NarkoRehber Eğitimi verildi.
YÖK'ten ALES ile ilgili önemli karar
YÖK'ten ALES ile ilgili önemli karar
Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), Meslek Yüksek Okullarında (MYO) temininde güçlük çekilen öğretim elemanı kadrolarına başvurularda Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) şartı aranmayacak, "uzmanlık alanları" yeniden belirlendi.
MALKARA’DA OKUL GÜVENLİĞİ TOPLANTISI YAPILDI
MALKARA’DA OKUL GÜVENLİĞİ TOPLANTISI YAPILDI
Malkara’da Kasım ayını değerlendirme kapsamında “Okul Güvenliği” toplantısı yapıldı.

HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
15°C / 10°C
Durum
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:42
Güneş
08:16
Öğle
13:07
İkindi
15:23
Akşam
17:46
Yatsı
19:12
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz. ?

Kapat