özel güvenlik hakları özel güvenlik haberleri özel güvenlik sınav sonuçlar işçi hakları iş hukuku İŞ avukatı,işçi davları ,güvenlik-iş sendikası,öz-iş sendikası,hak-iş,türk-iş

Bu haber 27 Temmuz 2017 17:36:53 Tarihinde eklenmiştir. 11108 Defa Okundu.

Özel Güvenlik Kimliklerinin İptali, FETÖ Olayları, KYHK

Özel güvenlik görevlilerinin Bank Asya'da ve bazı sendikalara üye olduğu gerekçesiyle bugüne kadar yaklaşık 6000 civarlarında özel güvenlik görevlilerinin kimlikleri iptal edilmiş, iş sözleşmeleri feshedilmiştir. Ancak Bank Asya'da hesabı olan özel güvenlik şirketlerinin hesaplarına dokunulmamıştır. Yine kamuda ihale alan bazı şirketlerin aynı bankanın teminatlarını kullandıklarını hatta çeklerini de kullandıkları bilinmektedir. Bununla beraber daha öncesinde de FETÖ'de birçok özel güvenlik şirketinin suçsuz yere kapatıldığını daha sonrasın dada faaliyet izinlerinin geri verildiği bilinmektedir. Peki birileri acaba suçunu örtbas etmek için mi suçsuz, günahsız olan kişileri kurban seçip kendilerinin kamuflaj etmek amacıyla olamaz mı ?

Özel Güvenlik Kimliklerinin İptali, FETÖ Olayları, KYHK

                    Bildiğiniz üzere DHM Antalya Havalimanında Securitas özel güvenlik firmasında çalışan 282 özel güvenlik görevlisinin FETÖ ile bağlantılı olan bir sendikaya üye oldukları gerekçesiyle özel güvenlik kimlikleri iptal edilmiş ve bu şahısların iş sözleşmelerini feshetmiştir. Olay basın ve kamuoyunda geniş yer bulmuştur. Özel Güvenlik Hakları olarak ta akıbetinde Antalya'ya gidilmiş, tüm personellerle bir toplantı yapılmıştır. Toplantıda ise hukuk sürecinin nasıl olacağına ilişkin söylemiştik. Ancak bazı arkadaşlar ve avukatların ne yazık ki özel güvenlik alanında hukuki olarak ta yeteri bilgiye sahip olmamalarına rağmen birçok kişiye yanlış bilgi verilmiş, şimdi ise olayın başından beri söylediğimiz şekle geldi. Valilik özel güvenlik kimliklerinin verilmeyeceğine dair kararı kendilerine tebliğ etmiştir.

                 

                    Bundan sonra ne olacak? Öncelik olaraktan özel güvenlik görevlilerinin son yapılan değişiklikle beraber OHAL Komisyonlarına alınmadığı gibi başvuru hakları da gözükmüyor. Şu aşamada hukuki açıdan da bakıldığında da bir çelişki mevcuttur. Şöyle ki özel güvenlik görevlileri işçilerdir. Tüm hakları İş Kanunları ile belirlenir. Bu tür durumlarda ise aslında ilgili makam İş Mahkemesidir. Bir diğer tarafta ise özel güvenliklerin başına bela olan özel güvenliklerin kimlik kartıdır. Bu da idari aşamadır. Özel güvenlik görevlilerin kimliklerinin verilmemiş veya el konulması durumunda hukuki aşamaları valiliğe veya komisyona başvuru yapması , ret veya olumsuz karar çıkması durumunda ise idari mahkemesi burada da aynı durumun çıkması halinde Danıştay, burada da istenen sonuç çıkmadığı zaman Anayasa Mahkemesi ve en son merci olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesidir. Bu aşamaları birisinin ihlal etmesi halinde ise telafisi mümkün olmayan hak kaybına yol açacaktır. Genel anlamda idari hukuk açısından yani kamuoyunda yapılan tüm işlemler bu şekilde yürütülmektedir. Diğer bir tarafta ise özlük haklarını SGK, emeklilik, sakatlık ve iş kazaları gibi konularda ise şikayet mercili çalışma bakanlığı, yargısal açıdan ise İş Mahkemesi ve Yargıtay'dır. Antalya ve diğer FETÖ olaylarından dolayı özel güvenlik kimliklerinin iadesi için yukarda ki idari açısından tekrar etmek gerekirse sırasıyla takip edilecek yol; İdari Mahkemesi, Danıştay, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesidir. Elimizdeki emsal kararlarında da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu durumda Türkiye deki yapılan bazı işlemleri hukuka aykırı bularak başvuru yapan bazı kişiler haklı bulmuş, yüksek orandan da tazminatları hükmetmiştir. Tüm özel güvenlik görevlilerine veya mağdur olanlar varsa kesinlikle tüm yasal haklarını sonuna kadar kullanmalarını ve bu hakların özellikle sürelilerine dikkat edilmesi gerekir. Birisinden süre kaçırması halinde ise bir başka üst mahkemeye veya mericiye gitme hakkı yoktur.

               

                 Özel güvenlik haklarına yani bizlere hukuk servislerimize başvuru yapan tüm özel güvenlik görevlilerinin yasal hakları için hukukun virgülüne kadar savunacağımızı diğer meslektaşlarımıza katkı sağlamak için ise elimizden gelenin tüm işlemleri yapmaktayız. Hiçbir vatandaşımızın vatan haini olmadığını hepsinin vatansever olduğunu ancak ülkemizin başına bela olan eski cemaat yeni FETÖ eski dostların birbirine düşman olmasının bedelini emekçilere ödetmemesi gerekir. Hatırlayacağınız üzere birçok özel güvenlik şirketlerinin faaliyetleri FETÖ gerekçesiyle iptal edilip daha sonrasında geri verilmiştir. Aklımıza şu soru geliyor acaba derin bir güç bazı şikayetleri korumak ve önünü açmak için diğer şirketleri bertaraf etmiş olabilir mi? Basın ve kamuoyunda Akdeniz Özel Güvenlik şirketinin hakkında FETÖ iddiaları olmasına rağmen ve hatta bazı çalışanların tutulu olduğuna ilişkin bilgiler varken neden Akdeniz Güvenlik şirketine harhangi bir işlem yapılmadı?  Devlette çalışan kişilerin senin benim adamım değil gerçek anlamda iş yapan nitelikli kişilerin seçilmesi gerekir. Devlet herkesin devletidir.  Siyasi partiler ise belli bir kitleye hitap etmektedir. Partileri sevmeyebiliriz. Ama birbirimizi sevmek ve devletimize sahip çıkmak zorundayız . Devlette vatandaşına zorluk değil kolaylık sağlaması gerekir. Güçsüz olan vatandaşı da güçlünün yanında korumak gerekiyor. Temel devlet adil olmak zorundadır. Tüm yetkililere çağrımız o ki bütün yetkilerini lütfen çalışanların mağduriyetleri için harcamalarını bekliyoruz.

Abdurrahman KONYAR

Özel Güvenlik Hakları Y.K.B

Yorum Yap Toplam : 3 Yorum
 • Mustafa yücel
  Mustafa yücel , 19 Şubat 2019 21:14:25
  Kardeşim fetö den dolayı 7 yılla yargılanıyor benim ögg kimligim iptal olurmu olursa na yapmam gerekir bilgisi olan yazarmısınız
 • Uğur
  Uğur , 11 Şubat 2019 16:35:52
  Güvenlik belgelerini tekrar geri alan varmıdır nasıl bir yol çizildi be ohal komisyon başvuru gereklimi yardımlarınız bekliyorum
 • Özgür MARANGOZ
  Özgür MARANGOZ , 09 Aralık 2018 23:27:39
  Ben 1 senedir ö.güvenlik kartım iptal. Almak için valilikten temiz kağıdı aldım. (Emniyet istedi temiz kağıdını)Emniyette götürdüm. Heyet toplanıp karar verecekler dediler. Ama heyet falan toplandığıda yok. Kartı alan biri varsa bana acilen yardımcı olabilir?
SIK SORULAR
İşçiler eğitime katılmadığımız zaman nasıl savunma verilir? Örnek savunma dilekçe
İşçiler eğitime katılmadığımız zaman nasıl savunma verilir? Örnek savunma dilekçe
İş yerlerinde genel anlamda iş verenler işçiye iş saatleri içinde eğitim vermeyip dinlenme veya tatil gününde eğitim vermektedir. Çalışanlar buna itiraz ettiğinde ise gelmek zorundasınız, gelmezseniz işten atarım, başka projeye gönderirim, tutanak tutarım gibi tehditkâr, hukuk dışı sözler söylemektedirler. Aslında bu sözü söyleyen zat-ı muhteremlere iyi cevap veren çalışanların olduğunu biliyoruz.
Yıllık iznimizi hangi tarihte kullanacağımıza işveren karar verebilir mi ?
Yıllık iznimizi hangi tarihte kullanacağımıza işveren karar verebilir mi ?
İşçi Yıllık İznini İstediği Tarihte Kullanabilir mi ? Çalışanlar açısından izin hem vazgeçilmez bir hak, hem de bu vazgeçilmezliği nedeniyle çalışan açısından da işveren açısından da aynı zamanda bir zorunluluk ve görev.
Güvenlik soruşturması yönetmeliğinde, önemli değişiklikler yapıldı
Güvenlik soruşturması yönetmeliğinde, önemli değişiklikler yapıldı
Resmi Gazete'de yer alan yönetmelikle "Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği"nde önemli düzenlemeler yapıldı.
Bakan sarıeroğlu 4/b'lilerin (sözleşmeli personel) izin sürelerinde önemli iyileştirmeleri hayata geçirdi
Bakan sarıeroğlu 4/b'lilerin (sözleşmeli personel) izin sürelerinde önemli iyileştirmeleri hayata geçirdi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak, ülkemizin yarınlarına katkı sağlayan, kalkınmamız adına canla başla değer üreten kıymetli çalışanlarımızın çalışma koşullarını iyileştirmeye devam ediyoruz.
İşçilerin vardiyaları yasal nasıl olmalı çalışma süreleri ne kadardır vardiya yönetmeliği ne diyor
İşçilerin vardiyaları yasal nasıl olmalı çalışma süreleri ne kadardır vardiya yönetmeliği ne diyor
Vardiya yönetmenliği ile 4857 sayılı İş Kanunu Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırk beş saattir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır. Tarafların anlaşması ile haftalık normal çalışma süresi, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine, günde on bir saati aşmamak koşulu ile farklı şekilde dağıtılabilir. Bu halde, iki aylık süre içinde işçinin haftalık ortalama çalışma süresi, normal haftalık çalışma süresini aşamaz.Çalışanların vardiyalı çalışama koşuları ise Resmi Gazete Tarihi: 07.04.2004 Resmi Gazete Sayısı: 25426 Postalar Halinde İşçi Çalıştırılarak Yürütülen İşlerde Çalışmalara İlişkin Özel Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik açık bir şekilde yazılmaktadır.
İş-yerlerinden ve Özel güvenlik nöbet Koltuğu Nasıl Olmalıdır?
İş-yerlerinden ve Özel güvenlik nöbet Koltuğu Nasıl Olmalıdır?
6331 sayılık İSG kanuna gereğince iş-yerlerinden ’ki Koltuğu Nasıl Olmalıdır?
İş yerlerin ve özel güvenlik nöbet yerleri Kamera Sistemi ile İzleme
İş yerlerin ve özel güvenlik nöbet yerleri Kamera Sistemi ile İzleme
Belirtmeliyiz ki, bu tür kamera sistemleri sırf suç delili tespiti elde etmek maksadıyla koyulamaz
İşçiye sgk kayıtlarında giriş-çıkış yapılması kıdem tazminatını sıfırlama hakkını vermez.İşçi hak kaybına uğramaz
İşçiye sgk kayıtlarında giriş-çıkış yapılması kıdem tazminatını sıfırlama hakkını vermez.İşçi hak kaybına uğramaz
SGK kayıtlarında İşçiden habersiz giriş çıkış yapılması İşverenler süreklik sgk girdi çıktı yapmaktalar bu sgk girdi çıkıları işçilerin kıdem ihbar ve benzeri işçilerin hiç biri hakkı kaybına neden olmaz. İstifa eden işçi hiçbir hak alamaz işveren iş kanunu ve yönetmenliklere aykırı davranması durumda işçi kıdem tazminatı hakkı kazanır. İş kanunu 24. Maddesi gereğince işçini tek taraflı sözleşme fesi hakkı var
Özel Güvenlik Görevlilerine Verilecek İdari Disiplin Cezaları
Özel Güvenlik Görevlilerine Verilecek İdari Disiplin Cezaları
5188 sayılı Kanunun 20 inci maddesi (c) bendinde belirtilen idari suçların haricinde, özel güvenlik görevlilerinin işleyecekleri disiplin suçlarında personelin çalıştığı kurumun mevzuatına ve İş Hukukuna göre işlem yapılır.
Yargıtay kararları ışığında İşe iade davası sonrası işe dönen işçinin eski işine davet edilmesinin
Yargıtay kararları ışığında İşe iade davası sonrası işe dönen işçinin eski işine davet edilmesinin
İşe iade davası sonrası işe dönen işçinin eski işine davet edilmesinin gerekmesi işçiye fesih önceki parasal haklarıyla emsallerine sağlanan artışların uygulanmasının gerekmesi işverenin işçiyi grup şirketi de olsa bir başka iş yerine davet etmesinin iş sözleşmesinin devri niteliğinde ve geçersiz olduğu
Özel Güvenliklerin Kimlik iptal edilmesi ve yenilenmemesi durumda
Özel Güvenliklerin Kimlik iptal edilmesi ve yenilenmemesi durumda
Özel güvenlik görevlilerin Kimlik kartının iptal edilmesi ve yenilenmemesi işverene tazminatsız olarak iş akdini sona erdirme hakkı vermemektedir.
Özel güvenlik kimlik kartı yenileme için gerekli belgeler
Özel güvenlik kimlik kartı yenileme için gerekli belgeler
Özel güvenlik yenileme eğitimine ne zaman müracaat edilmelidir? Özel güvenlik yönetici ve görevlileri kimliğinin geçerlilik süresi dolmadan önce yenileme sınavına girmek zorundadırlar. Bunun için ilan edilmiş olan sınav takvimi ve yenileme eğitim süresi dikkate alınarak en geç kimlik geçerlilik süresi bitiş tarihi de 6 ay kala önceki son sınava girecek şekilde yenileme eğitimi için kayıt yaptırılmalıdır. Özel güvenlik yöneticileri ve görevlileri, sertifika ve kimlik geçerlilik süresinin dolmasını beklemeksizin yenileme eğitimi alarak sınava girebilirler. Bu durumda sertifika ve kimlik süresinin geçerlilik tarihi en son başarılı olunan yenileme sınav tarihine beş yıl eklenerek elde edilen tarih olacaktır.

HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
3°C / 0°C
Durum
Kar Yağışlı
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:31
Güneş
06:58
Öğle
13:18
İkindi
16:42
Akşam
19:26
Yatsı
20:46
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz. ?

Kapat